4. 5. 2017

Malé divadlo vína

Pořady se konají v obýváku. Provoz v ostatních místnostech probíhá normálně dál.

Minulé akce

Listopad 2019

úterý 5. listopadu v 19.00
Od Monteverdiho po Verdiho: Návrat Odyssea do vlasti (1640)
Volné pokračování cyklu mapující počátky opery až po její vrchol v 19. století. Podle Homérovy závěrečné knihy Odysseia na libreto Giacoma Badoara vznikla opera Il ritorno d’Ulisse in patria s hudbou Claudia Monteverdiho. Jak vypadala opera ve svých počátcích? Jaká byla její východiska? To nám přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

středa 6. listopadu v 19.00
Skalní umění Afriky od A (Alžírsko) po Z (Zimbabwe)
Dávní obyvatelé Afriky zanechali po sobě na skalních stěnách celého kontinentu překvapivě mnoho stop: v některých oblastech jsou to skalní rytiny, jinde velice živé a zachovalé skalní malby. Luděk Zahradníček prožil v Africe ve třech etapách devět let – postupně jako expert na klinickou biochemii, vysokoškolský učitel a nakonec jako diplomat. O tato u nás málo známá díla se intenzivně zajímal. Mnoho lokalit vyhledal a rytiny a malby vyfotografoval. Spolu s ním si prohlédneme rytiny v alžírské části Saharského Atlasu, skalní malby v dramatickém masivu Tasíli-n-Ažžer v centrální části Sahary i skalní malby a rytiny jižní Afriky (Namibie, Botswana, Zimbabwe). Seznámíme se i s krajinným rámcem, ve kterých se tyto starobylé klenoty nacházejí, a dozvíme se o tom, co vypovídají o způsobu života lidí i o klimatických změnách a dávné fauně té části Afriky, která je dnes pouští či polopouští.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

pátek 8. listopadu v 18.00
Degustace svatomartinských vín
Neřízená degustace letošních, svatomartinských vín vinařství Košut a Zborovský. O mladých vínech pohovoří enofil a tvůrce našeho Blogu Luděk Zahradníček, dále hrají a zpívají Igor a přátelé a my.
Vstupné na místě 150 Kč. V ceně je ochutnávka svatomartinských vín, chleba s husí paštikou, hudba a pohoda. Každý Martin má welcomedrink zdarma!
Pro držitele ISIC sleva na místě 30 %!

úterý 12. listopadu v 19.00
S batohem po Chile
Ze severního města Arica se vydáme do pouštního městečka San Pedro de Atacama. V jeho okolí na nás čekají gejzíry, pískovcové kaňony a spousta plameňáků. Po jednodenní cestě busem napříč pouští Atacama nás přivítá megapole Santiago s vinicemi v okolí a idylické město Valparaiso. Pokračujeme dál na jih do krajiny sopek a národních parků. U města Pucon vystoupáme na doutnající vulkán Villarica. Ve Valdivii se setkáme s lachtany, na ostrově Chiloe s tučňáky a krásnými dřevěnými kostely. Po dlouhé cestě na jih navštívíme národní park Torres del Paine a na jihu Patagonie větrné město Punta Arenas. Tím vším a mnohým navíc nás provede lingvista a vášnivý iberoamerikanofil Pavel Burian.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

středa 13. listopadu v 19.00
Etiopie I
Autentický život lidí na náhorních planinách severu Etiopie (3 000 m. n. m.), pěší putování krajinou, skalní chrámy prvních křesťanů v kraji Lalibela. Udržitelný turismus ve prospěch místních lidí. Zlata Hálová podnikla v letech 2011 a 2017 cesty do severní Etiopie, do krajů Amhara a Tigray. Jako sociální psycholožku ji zajímal především autentický život lidí. Měla možnost jej poznat zblízka, protože její průvodce, krajinný architekt několik let pracující v zemi, je polyglot mluvící devíti jazyky a zvládl také amharštinu. To je hlavní úřední jazyk země, ve které žije přes 80 etnik mluvících 85 jazyky a 200 dialekty. Fotografie z první cesty, spolu s vyprávěním, ukážou běžný život mužů a žen v těžkých podmínkách náhorních planin ve výšce přes 3 000 m (Amhara). Vyprávění zahrne také zkušenosti s komunitním (udržitelným) turismem, jak jej poznala s organizací TESFA – Tourism in Ethiopia for Sustainable Future Alternatives.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

pátek 15. listopadu v 19.00
Večer s kytarou
Ve sklípku posedíme, zazpíváme a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.
Rezervovat místo.

čtvrtek 21. listopadu v 19.00
Degustace Vinařství Fabičovic
Řízenou degustaci povede vinař Martin Halámek. Rodinné vinařství z Hlohovce je opravdu rodinné. Vše si zajišťuje samo: od vinic přes prezentaci až po prodej. Obhospodařuje cca 4 ha vinic. Dává důraz na kvalitní hrozen a co nejmenší zásahy do vína.

Degustační vzorky:

 • Rulandské šedé, pozdní sběr, polosuché, 2018
 • Chardonnay, výběr z hroznů, polosuché, 2018
 • Muškát moravský, pozdní sběr, polosuché, 2018
 • Sauvignon, pozdní sběr, polosladké, 2018
 • Aurelius, výběr z hroznů, polosladké, 2018
 • Tramín červený, výběr z hroznů, polosladké, 2018
 • Rulandské šedé, výběr z bobulí, sladké, 2018
 • Cuvée Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, MZV, suché, 2016

Vstupné na místě 249 Kč. V ceně vstupného jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu degustovaných vín za zvýhodněnou cenu. Foto, Video na Facebooku.

 

pátek 22. listopadu v 19.00
Večer s kytarou
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂
Rezervovat místo.

pátek 29. listopadu v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme ty nejkrásnější moravské písničky s Broňou Schoříkovou (cimbál) a Petrem Mikulkou (housle).
Vstupné na místě 150 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

Říjen 2019

čtvrtek 3. října v 19.00
S batohem po středním a severním Peru
Náš okruh začneme v hlavním městě Limě. Následuje rozlehlé skalní město Huallay (4 000 m. n. m.). Odtud se rozmanitou krajinou vypravíme přes město Huanuco do amazonské části. Ve městě Pucallpa navštívíme malé serpentárium s velkými anakondami. Z Pucallpy se lodí vydáme do metropole Amazonie – města Iquitos. Nasajeme atmosféru okolních amazonských vesniček, promluvíme s papoušky, nakrmíme opičky, spočítáme oběti ayahuasky. V okolí Chachapoyas nás svlaží kilometrový vodopád Gocta a udiví ruiny pevnosti Kuelap. Po krátkém nahlédnutí do hraničního města Tumbes navštívíme historickou Cajamarcu. Zastavíme se ve slunném Trujillu – pláž Huanchaco, ruiny předkolumbovského města Chan Chan. V okolí hory Huascarán vystoupáme k Laguně 69 a ledovci Pastoruri. Jako bonus pro všechny vytrvalce je připraveno svezení vláčkem na trase Huancayo-Huancavelica. Tím vším a mnohým navíc nás provede lingvista a vášnivý iberoamerikanofil Pavel Burian.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

úterý 8. října v 19.00
Od Monteverdiho po Verdiho: L’Orfeo (1607)
První díl cyklu mapující počátky opery až po její vrchol v 19. století. Podle Ovidiových Proměn vznikla opera Orfeus s hudbou Claudia Monteverdiho a libretem Alessandra Striggia. Počátky opery vůbec, její východiska a různé podoby nám přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vyprodáno.

pátek 11. října v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme ty nejkrásnější moravské písničky s Broňou Schoříkovou (cimbál) a Petrem Mikulkou (housle). Video.
Vstupné na místě 150 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

čtvrtek 17. října v 19.00
Mystéria vepsaná ve tvářích
Jak se promítá osobnost a život slavných umělců do jejich fyzické podoby? Prezentace nové knihy Vladimíra Kiseljova s portréty slavných osobností. Vladimír se věnuje malbě, ale také dlouhodobému studiu životů a děl některých slavných hudebních skladatelů, básníků a filosofů, které zachycuje na svých portrétech. V nové knize Mystéria vepsaná ve tvářích představuje mnohovrstevnaté portréty 22 osobností, např.: Mozarta, Beethovena, Wagnera, Mahlera, Čajkovského, Janáčka, Goetha, Shakespeara, Komenského nebo Meyrinka a dalších. Vladimír využívá své znalosti symboliky a mytologie k vyprávění osudů lidí prostřednictvím nezaměnitelných barev, tvarů a kompozic.
Vladimír Kiseljov má za sebou přes 90 výstav svých maleb: v Berlíně, Florencii, Vídni, Edinburghu, Kodani, Mnichově, Praze ad. Je vyznamenán několika mezinárodními cenami za svou uměleckou a vědeckou tvorbu. V roce 2013 vydal svou první knihu Mysteria Richarda Wagnera v obrazech, která zaznamenala značný mezinárodní odborný ohlas svými malbami i originálním výkladem symboliky skladatelova díla.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

pátek 18. října v 19.00
Večer s kytarou
Ve sklípku posedíme, zazpíváme a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

čtvrtek 24. října v 19.00
Degustace Vinařství Rathouzský
Řízenou degustaci povede vinař Karel Rathouzský. Rodinné vinařství z Moravských Bránic vyrábí vína tradičními metodami. Akcentují přirozenost, bezprostřednost a vrstevnatost vín. Vinařství obhospodařuje cca 10 ha vinic. Věří, že z kvalitních hroznů se víno vyrobí téměř samo… Foto, video.

Degustační vzorky:

 • Sauvignon, suché, 2017
 • Veltlínské zelené, suché, 2017
 • Rulandské šedé, suché, 2017
 • Rulandské bílé, suché, 2018
 • Pálava, suché, 2018
 • Zweigeltrebe, suché, 2016
 • Frankovka, suché, 2017
 • Svatovavřinecké, suché, 2018

Vyprodáno.

pátek 25. října v 19.00
Večer s kytarou
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂
Rezervovat místo.

Září 2019

pátek 13. září v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme nejkrásnější moravské písničky s Broňou Schoříkovou (cimbál) a Petrem Mikulkou (housle).

 

pátek 20. září v 19.00
Večer s kytarou
Ve sklípku posedíme, zazpíváme a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

 

pátek 27. září v 19.00
Večer s kytarou
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂 Facebook (video).

Srpen 2019

pátek 2. srpna v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

středa 14. srpna v 18.00
Obrana města Brna za Třicetileté války
Komentovaná prohlídka v centru Brna. Proč jsme byli obléhaní Švédy? Jak obrana probíhala de facto den po dni? Na kterých místech se nejvíce bojovalo? Co rozhodlo, že jsme se ubránili? Francouzský plukovník Jean Louis Raduit de Souches, který nás před Švédy ochránil, byl za tento čin v 17. století nazývaný Největším Brňanem! Procházka s Janou Amadou bude obohacená o dobovou, módní, kostýmovanou přehlídkou s komentářem Spolku brněnských žen 1645.
Mgr. Jana Amadou je nezávislá průvodkyně a průvodkyně TIC Brno, zakladatelka Spolku přátel Raduit de Souches usilující přes tuto osobnost o zviditelnění Brna a Moravy a rozvoj česko-francouzských vztahů. Foto, Facebook.
Vstupné na místě 195 Kč. V ceně je průvodce a džbánek vína s přívlastkem. Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60–70 minut.

pátek 23. srpna v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

Červenec 2019

čtvrtek 18. července v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste!

Archiv Malého divadla vína.

K správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Informace o souborech cookies

Co jsou cookies

Cookies jsou drobné textové soubory ukládané do vašeho počítače. Ukládá je internetový prohlížeč na žádost jednotlivých webových stránek, které si prohlížíte. Webové stránky si mohou zpětně vyžádat obsah souboru. Podle něj poznají, které stránky jste dříve navštívili nebo jestli máte nevyřízenou rezervaci. Cookies jsou nutné pro správné fungování většiny rozsáhlejších stránek na internetu.

Jaké typy souborů používáme

Analytické – umožňují sledovat návštěvnost stránek a využívání různých funkcí. Podle nich se snažíme naše stránky a služby zlepšovat, abyste námi byli spokojení.
Trackovací a remarketingové – pomáhají nám optimalizovat nabídku pro zákazníky a oslovit je v reklamních plochách na jiných webových stránkách.
Konverzní – slouží k vyhodnocení jak funguje reklama a různé cesty, jak se k nám uživatelé dostávají.

Vypnutí ukládání cookies

Běžné internetové prohlížeče umožňují ve svém nastavení vypnutí práce s cookies. Podívejte se do nápovědy ke svému prohlížeči a postupujte podle tam uvedených pokynů. Mějte na paměti, že s vypnutými cookies se může významně snížit komfort rezervace a případných dalších funkcí našeho webu.

Zavřít