4. 5. 2017

Malé divadlo vína

Pořady se konají v obýváku. Provoz v ostatních místnostech sklípku probíhá normálně dál.

Listopad 2019

úterý 5. listopadu v 19.00
Od Monteverdiho po Verdiho: Návrat Odyssea do vlasti (1640)
Volné pokračování cyklu mapující počátky opery až po její vrchol v 19. století. Podle Homérovy závěrečné knihy Odysseia na libreto Giacoma Badoara vznikla opera Il ritorno d’Ulisse in patria s hudbou Claudia Monteverdiho. Jak vypadala opera ve svých počátcích? Jaká byla její východiska? To nám přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

středa 6. listopadu v 19.00
Skalní umění Afriky od A (Alžírsko) po Z (Zimbabwe)
Dávní obyvatelé Afriky zanechali po sobě na skalních stěnách celého kontinentu překvapivě mnoho stop: v některých oblastech jsou to skalní rytiny, jinde velice živé a zachovalé skalní malby. Luděk Zahradníček prožil v Africe ve třech etapách devět let – postupně jako expert na klinickou biochemii, vysokoškolský učitel a nakonec jako diplomat. O tato u nás málo známá díla se intenzivně zajímal. Mnoho lokalit vyhledal a rytiny a malby vyfotografoval. Spolu s ním si prohlédneme rytiny v alžírské části Saharského Atlasu, skalní malby v dramatickém masivu Tasíli-n-Ažžer v centrální části Sahary i skalní malby a rytiny jižní Afriky (Namibie, Botswana, Zimbabwe). Seznámíme se i s krajinným rámcem, ve kterých se tyto starobylé klenoty nacházejí, a dozvíme se o tom, co vypovídají o způsobu života lidí i o klimatických změnách a dávné fauně té části Afriky, která je dnes pouští či polopouští.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

pátek 8. listopadu v 18.00
Degustace svatomartinských vín
Neřízená degustace letošních, svatomartinských vín vinařství Košut a Zborovský. O mladých vínech pohovoří enofil a tvůrce našeho Blogu Luděk Zahradníček, dále hrají a zpívají Igor a přátelé a my.
Vstupné na místě 150 Kč. V ceně je ochutnávka svatomartinských vín, chleba s husí paštikou, hudba a pohoda. Každý Martin má welcomedrink zdarma!
Pro držitele ISIC sleva na místě 30 %!

úterý 12. listopadu v 19.00
S batohem po Chile
Ze severního města Arica se vydáme do pouštního městečka San Pedro de Atacama. V jeho okolí na nás čekají gejzíry, pískovcové kaňony a spousta plameňáků. Po jednodenní cestě busem napříč pouští Atacama nás přivítá megapole Santiago s vinicemi v okolí a idylické město Valparaiso. Pokračujeme dál na jih do krajiny sopek a národních parků. U města Pucon vystoupáme na doutnající vulkán Villarica. Ve Valdivii se setkáme s lachtany, na ostrově Chiloe s tučňáky a krásnými dřevěnými kostely. Po dlouhé cestě na jih navštívíme národní park Torres del Paine a na jihu Patagonie větrné město Punta Arenas. Tím vším a mnohým navíc nás provede lingvista a vášnivý iberoamerikanofil Pavel Burian.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

středa 13. listopadu v 19.00
Etiopie I
Autentický život lidí na náhorních planinách severu Etiopie (3 000 m. n. m.), pěší putování krajinou, skalní chrámy prvních křesťanů v kraji Lalibela. Udržitelný turismus ve prospěch místních lidí. Zlata Hálová podnikla v letech 2011 a 2017 cesty do severní Etiopie, do krajů Amhara a Tigray. Jako sociální psycholožku ji zajímal především autentický život lidí. Měla možnost jej poznat zblízka, protože její průvodce, krajinný architekt několik let pracující v zemi, je polyglot mluvící devíti jazyky a zvládl také amharštinu. To je hlavní úřední jazyk země, ve které žije přes 80 etnik mluvících 85 jazyky a 200 dialekty. Fotografie z první cesty, spolu s vyprávěním, ukážou běžný život mužů a žen v těžkých podmínkách náhorních planin ve výšce přes 3 000 m (Amhara). Vyprávění zahrne také zkušenosti s komunitním (udržitelným) turismem, jak jej poznala s organizací TESFA – Tourism in Ethiopia for Sustainable Future Alternatives.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji: 1 vstupenka 95 Kč (koupit teď), 2 vstupenky 185 Kč (koupit teď). V ceně vstupného je džbánek vína. Zakoupením vstupenky se automaticky provede rezervace místa. Dnes je poslední možnost koupit on-line!

pátek 15. listopadu v 19.00
Večer s kytarou
Ve sklípku posedíme, zazpíváme a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.
Rezervovat místo.

čtvrtek 21. listopadu v 19.00
Degustace Vinařství Fabičovic
Řízenou degustaci povede vinař Martin Halámek. Rodinné vinařství z Hlohovce je opravdu rodinné. Vše si zajišťuje samo: od vinic přes prezentaci až po prodej. Obhospodařuje cca 4 ha vinic. Dává důraz na kvalitní hrozen a co nejmenší zásahy do vína.

Degustační vzorky:

 • Rulandské šedé, pozdní sběr, polosuché, 2018
 • Chardonnay, výběr z hroznů, polosuché, 2018
 • Muškát moravský, pozdní sběr, polosuché, 2018
 • Sauvignon, pozdní sběr, polosladké, 2018
 • Aurelius, výběr z hroznů, polosladké, 2018
 • Tramín červený, výběr z hroznů, polosladké, 2018
 • Rulandské šedé, výběr z bobulí, sladké, 2018
 • Cuvée Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, MZV, suché, 2016
Vstupné na místě 249 Kč, v předprodeji: 1 vstupenka 239 Kč (koupit teď), 2 vstupenky 469 Kč (koupit teď). V ceně vstupného jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu degustovaných vín za zvýhodněnou cenu. Zakoupením vstupenky se automaticky provede rezervace místa. Pro zakoupení zbývá 8 dnů.

 

pátek 22. listopadu v 19.00
Večer s kytarou
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂
Rezervovat místo.

pátek 29. listopadu v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme ty nejkrásnější moravské písničky s Broňou Schoříkovou (cimbál) a Petrem Mikulkou (housle).
Vstupné na místě 150 Kč, v předprodeji: 1 vstupenka 140 Kč (koupit teď), 2 vstupenky 275 Kč (koupit teď). V ceně vstupného je džbánek vína. Zakoupením vstupenky se automaticky provede rezervace místa. Pro zakoupení zbývá 16 dnů.

Prosinec 2019

Minulé akce

Říjen 2019

čtvrtek 3. října v 19.00
S batohem po středním a severním Peru
Náš okruh začneme v hlavním městě Limě. Následuje rozlehlé skalní město Huallay (4 000 m. n. m.). Odtud se rozmanitou krajinou vypravíme přes město Huanuco do amazonské části. Ve městě Pucallpa navštívíme malé serpentárium s velkými anakondami. Z Pucallpy se lodí vydáme do metropole Amazonie – města Iquitos. Nasajeme atmosféru okolních amazonských vesniček, promluvíme s papoušky, nakrmíme opičky, spočítáme oběti ayahuasky. V okolí Chachapoyas nás svlaží kilometrový vodopád Gocta a udiví ruiny pevnosti Kuelap. Po krátkém nahlédnutí do hraničního města Tumbes navštívíme historickou Cajamarcu. Zastavíme se ve slunném Trujillu – pláž Huanchaco, ruiny předkolumbovského města Chan Chan. V okolí hory Huascarán vystoupáme k Laguně 69 a ledovci Pastoruri. Jako bonus pro všechny vytrvalce je připraveno svezení vláčkem na trase Huancayo-Huancavelica. Tím vším a mnohým navíc nás provede lingvista a vášnivý iberoamerikanofil Pavel Burian.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

úterý 8. října v 19.00
Od Monteverdiho po Verdiho: L’Orfeo (1607)
První díl cyklu mapující počátky opery až po její vrchol v 19. století. Podle Ovidiových Proměn vznikla opera Orfeus s hudbou Claudia Monteverdiho a libretem Alessandra Striggia. Počátky opery vůbec, její východiska a různé podoby nám přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vyprodáno.

pátek 11. října v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme ty nejkrásnější moravské písničky s Broňou Schoříkovou (cimbál) a Petrem Mikulkou (housle). Video.
Vstupné na místě 150 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

čtvrtek 17. října v 19.00
Mystéria vepsaná ve tvářích
Jak se promítá osobnost a život slavných umělců do jejich fyzické podoby? Prezentace nové knihy Vladimíra Kiseljova s portréty slavných osobností. Vladimír se věnuje malbě, ale také dlouhodobému studiu životů a děl některých slavných hudebních skladatelů, básníků a filosofů, které zachycuje na svých portrétech. V nové knize Mystéria vepsaná ve tvářích představuje mnohovrstevnaté portréty 22 osobností, např.: Mozarta, Beethovena, Wagnera, Mahlera, Čajkovského, Janáčka, Goetha, Shakespeara, Komenského nebo Meyrinka a dalších. Vladimír využívá své znalosti symboliky a mytologie k vyprávění osudů lidí prostřednictvím nezaměnitelných barev, tvarů a kompozic.
Vladimír Kiseljov má za sebou přes 90 výstav svých maleb: v Berlíně, Florencii, Vídni, Edinburghu, Kodani, Mnichově, Praze ad. Je vyznamenán několika mezinárodními cenami za svou uměleckou a vědeckou tvorbu. V roce 2013 vydal svou první knihu Mysteria Richarda Wagnera v obrazech, která zaznamenala značný mezinárodní odborný ohlas svými malbami i originálním výkladem symboliky skladatelova díla.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína.

pátek 18. října v 19.00
Večer s kytarou
Ve sklípku posedíme, zazpíváme a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

čtvrtek 24. října v 19.00
Degustace Vinařství Rathouzský
Řízenou degustaci povede vinař Karel Rathouzský. Rodinné vinařství z Moravských Bránic vyrábí vína tradičními metodami. Akcentují přirozenost, bezprostřednost a vrstevnatost vín. Vinařství obhospodařuje cca 10 ha vinic. Věří, že z kvalitních hroznů se víno vyrobí téměř samo… Foto, video.

Degustační vzorky:

 • Sauvignon, suché, 2017
 • Veltlínské zelené, suché, 2017
 • Rulandské šedé, suché, 2017
 • Rulandské bílé, suché, 2018
 • Pálava, suché, 2018
 • Zweigeltrebe, suché, 2016
 • Frankovka, suché, 2017
 • Svatovavřinecké, suché, 2018

Vyprodáno.

pátek 25. října v 19.00
Večer s kytarou
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂
Rezervovat místo.

Září 2019

pátek 13. září v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme nejkrásnější moravské písničky s Broňou Schoříkovou (cimbál) a Petrem Mikulkou (housle).

 

pátek 20. září v 19.00
Večer s kytarou
Ve sklípku posedíme, zazpíváme a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

 

pátek 27. září v 19.00
Večer s kytarou
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂 Facebook (video).

Srpen 2019

pátek 2. srpna v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

středa 14. srpna v 18.00
Obrana města Brna za Třicetileté války
Komentovaná prohlídka v centru Brna. Proč jsme byli obléhaní Švédy? Jak obrana probíhala de facto den po dni? Na kterých místech se nejvíce bojovalo? Co rozhodlo, že jsme se ubránili? Francouzský plukovník Jean Louis Raduit de Souches, který nás před Švédy ochránil, byl za tento čin v 17. století nazývaný Největším Brňanem! Procházka s Janou Amadou bude obohacená o dobovou, módní, kostýmovanou přehlídkou s komentářem Spolku brněnských žen 1645.
Mgr. Jana Amadou je nezávislá průvodkyně a průvodkyně TIC Brno, zakladatelka Spolku přátel Raduit de Souches usilující přes tuto osobnost o zviditelnění Brna a Moravy a rozvoj česko-francouzských vztahů. Foto, Facebook.
Vstupné na místě 195 Kč. V ceně je průvodce a džbánek vína s přívlastkem. Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60–70 minut.

pátek 23. srpna v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Tahouni jsou Petra & spol.

Červenec 2019

čtvrtek 18. července v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste!

Červen 2019

pátek 7. června v 19.00
Večer s kytarou ve Vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂 Facebook.

pátek 21. června v 19.00
Večer s cimbálovou muzikou
K vínečku si poslechněme a zazpívejme nejkrásnější moravské písničky. Foto, Facebook.

pátek 28. června v 19.00
Živá hudba v chládku sklípku
Přijďte si do chládku sklípku posedět, zazpívat a kdo má nějaký hudební nástroj, klidně si ho přineste! Facebook.

Květen 2019

pátek 3. května v 19.00
S batohem po zeleném Ekvádoru
Pouť začneme na peruánsko-ekvádorské hranici v městečkách Huaquillas a Macará. Navštívíme národní park Podocarpus se stovkami druhů ptáků a motýlů i nebezpečnějších živočichů. Rozhlédneme se po největším ekvádorském městě Guayaquil. Atmosféru karnevalu nasajeme v Ambato a Guaranda, uvidíme sopky Cotopaxi a Chimborazo. Navštívíme město termálních lázní a extrémních sportů Baňos. V ekvádorské Amazonii, ve městě Coca, budeme obdivovat tradice indiánské kultury. Milionové město Quito, ležící přímo na rovníku, nabízí pestré vyžití. Kromě návštěvy geografického středu světa a malebného historického centra města nás uchvátí pohled na město ze 4 100 m. n. m. Z Quita se přesuneme na sever – na pestré indiánské trhy do městečka Otavalo a k nádhernému jezeru Quicocha. Konec putování bude symbolický – na hřbitově: nevšední hřbitov v hraničním městečku Tulcán však spíše připomíná architektonickou zahradu. Jaká je kultura cestování a co vše nás může v Ekvádoru potkat, o tom nám vypráví lingvista a vášnivý iberoamerikanofil Pavel Burian.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 15. května v 19.00
Namibie
Kdysi německá Jihozápadní Afrika, země, kde německý vliv je pořád vidět. Země mezi pouští a oceánem, a přesto krásná, dnes silně pod vlivem Jihoafrické republiky. Turisticky poměrně snadno dostupná. Moderní infrastruktura se zde setkává s velmi tradičními formami života místních kmenů. O Namibii vypráví bývalý diplomat a zkušený enofil Luděk Zahradníček.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 17. května v 19.00
Degustace vinařství PERK
Řízenou degustaci povede vinař Petr Mühlberger. Vinařství PERK je nové, rozvíjející se vinařství nacházející se v Miroslavi, ve Znojemské vinařské podoblasti. Vyprodukované víno pochází 100% z hroznů vlastní produkce. Facebook.

Degustační vzorky

 • Sauvignon, suché, MZV, 2018
 • Ryzlink vlašský, suché, MZV, 2018 – Stříbrná medaile Grand Prix Winex 2019
 • Neuburské, suché, MZV, 2018
 • Veltlínské zelené, suché, pozdní sběr, 2018
 • Ryzlink rýnský, suché, pozdní sběr, 2018
 • Muškát moravský, polosuché, MZV, 2018
 • Sylvánské zelené, polosuché, MZV, 2018
 • Zweigeltrebe rosé, polosuché, MZV, 2018
 • Zweigeltrebe, suché, MZV, 2017
 • Frizzante, polosladké, MZV, 2018 – Stříbrná medaile Grand Prix Winex 2019

pondělí 20. května v 19.00
Etiopie z pohledu sociální psychologie a ekologie, cesta 2017
Zlata Hálová
podnikla cesty do severní Etiopie do krajů Amhara (2011) a Tigray (2017). Jako sociální psycholožku ji zajímal především autentický život lidí. Měla výhodu v tom, že její průvodce, belgický krajinný architekt a environmentalista, pracující 6 let v Addis Abeba jako zaměstnanec místní architektonické kanceláře, je polyglot mluvící devíti jazyky. Zvládl také amharštinu, jeden ze 4 úředních etiopských jazyků (přes 80 etnik mluvících 85 jazyky a 200 dialekty), což umožňovalo rozhovory s lidmi.
Vyprávění a fotografie z cesty 2011, které bylo ve Vináriu v dubnu, přiblížilo život v těžkých podmínkách náhorních planin v nadmořské výšce přes 3 000 m (kraj Amhara).
Cesta 2017 ukáže život zemědělců (kraj Tigray, sousedící s Eritreou). Dále skalní kláštery prvních křesťanů a starobylé město Aksúm v době slavnosti Mariam, jednoho z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Dle legendy zde pobývala také pohanská královna ze Sáby (10. stol. př. n. l.) na svém putování za židovským králem Šalamounem. Vyprávění zahrne také zkušenosti s komunitním a udržitelným turismem, jak jej organizuje TESFA – Tourism in Ethiopia for Sustainable Future Alternatives.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

úterý 21. května v 19.00
Straussovský koktejl
Nejznámější skladby Richarda Strausse – Alpská symfonie, Tak pravil Zarathustra ad. – představí muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň. Foto, Facebook.

úterý 28. května v 19.00
Oslava narozenin Richarda Wagnera
Promítání filmu Wagner z roku 1913. Mytickým světem Richarda Wagnera (22. 5. 1813 – 13. 2. 1883) nás provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno Vladimír Kiseljov. Foto, Facebook.

středa 29. května v 18.00
Lásky v ulicích města – Akce se pro malý zájem ruší
Zábavný okruh s Janou Amadou historickým centrem. Pravdivé i smyšlené minipříběhy milostných vztahů a lásek významných – Marie Terezie, Karel IV. ad. – i méně významných osobností, které pobývaly či žili ve městě Brně.
Mgr. Jana Amadou je historička, nezávislý průvodce a průvodce TIC Brno, zakladatelka Spolku přátel Raduit de Souches usilující přes jeho osobnost o zviditelnění Brna a Moravy a rozvoj česko-francouzských vztahů.

Duben 2019

čtvrtek 4. dubna v 19.00
S batohem do Kolumbie
Kdo hledá eldorádo, přistane v Kolumbii! Obdivujme krásy vysokohorské Bogoty a malebných koloniálních vesniček v jejím okolí. Nechme se okouzlit atmosférou úrodného kraje Los Llanos. Pokochejme se na plážích Karibiku a poznejme nádherné koloniální město Cartagena, sympatickou Santa Martu s krásnou okolní přírodou a nedalekým parkem Tayrona či vesničkou Minca. Ve Valleduparu nás rozveselí zvuk nejpopulárnějšího kolumbijského hudebního nástroje akordeonu.
Vypravíme se do srdce Kolumbie – oblasti Antioquia – a navštívíme pohostinný Medellín, město věčného jara, kulinářskou mekku. V jeho okolí nahlédneme do života venkovské Kolumbie. V přírodě spatříme exotické kolibříky nebo např. pásovce! Směrem na jih navštívíme dvoumilionové Cali, spolu s místními zrelaxujeme u říčky ve vesničce San Cipriano. Navštívíme koloniální Popayán, v archeologickém parku nedaleko vesničky San Agustín spatříme vzácné předkolumbovské sošky. Svou pouť zakončíme prohlídkou katedrály Las Lajas v hraničním městě Ipiales.
Poznejme krásy i nástrahy této pestré země. Od nejsevernějšího bodu Jižní Ameriky na poloostrově Guajira až po hranici s Ekvádorem nás lingvista a vášnivý iberoamerikanofil Pavel Burian.
Pavel považuje oblast Latinské Ameriky za svůj druhý domov. Na svých mnohaměsíčních cestách využívá především svoje jazykové znalosti. Podílel se na tvorbě slovníků slangové a hovorové americké španělštiny, brazilské portugalštiny, jazykového průvodce po Jižní a Střední Americe a slovníčku kečuánštiny.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 5. dubna v 19.00
Degustace Sklepu Maryša, Šitbořice
Řízenou degustaci povede sklepmistr Antonín Karpíšek.

Degustační vzorky

 • Chardonnay, suché, pozdní sběr, 2017
 • Rulandské bílé, suché, barrique, 2014
 • Veltlínské zelené, suché, pozdní sběr, 2016
 • Sylvánské zelené, polosladké, kabinetní, 2017
 • Lena, polosuché, pozdní sběr, panenská úroda, 2018
 • Hibernal, polosladké, výběr z hroznů, 2017
 • Kerner, sladké, výběr z bobulí, 2016
 • Modrý Portugal rosé, polosuché, kabinetní, 2016
 • Frankovka, suché, kabinetní, 2017
Vstupné na místě 210 Kč. V ceně vstupného jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu degustovaných vín za zvýhodněnou cenu.

úterý 9. dubna v 19.00
Etiopie pohledem sociálně-psychologickým a ekologickým
Zlata Hálová podnikla v letech 2011 a 2017 cesty do severní Etiopie, do krajů Amhara a Tigray. Jako sociální psycholožku ji zajímal především autentický život lidí. Měla možnost jej poznat blíže, protože její průvodce, polyglot mluvící devíti jazyky, zvládl také amharštinu, oficiální etiopský jazyk (přes 80 etnik mluvících 85 jazyky a 200 dialekty). Fotografie z cesty, spolu s vyprávěním, přiblíží běžný život mužů a žen v těžkých podmínkách náhorních planin ve výšce přes 3 000 m (Amhara) i suchem strádajících zemědělců (Tigray). Její vyprávění zahrne také zkušenosti s komunitním (a udržitelným) turismem, jak jej poznala s organizací TESFA – Tourism in Ethiopia for Sustainable Future Alternatives.
Vstupné: vyprodáno.

středa 10. dubna v 19.00
Víno, víno, víno – Zajímavosti a na co se nedostalo
Slyšeli jste už o oranžovém víně? Jak se liší rosé od klaretu? Hodí se šroubový uzávěr i pro kvalitní vína, nebo jen pod korkem víno krásně zestárne? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví bývalý diplomat a zkušený enofil Luděk Zahradníček.
RNDr. Luděk Zahradníček v rámci svých povolání žil víc než 12 let v různých částech světa a ochutnal vína ze zemí tradičních i exotických producentů.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 12. dubna v 19.00
Degustace biovín Vinařství Válka
Řízenou degustaci povede sám vinař Vojtěch Válka z Nosislavi. K vínům jako bonus bude k ochutnání i hroznové a meruňkové želé z vlastní produkce vinařství.

Degustační vzorky

 • Ryzlink rýnský, suché, jakostní, 2017
 • Ryzlink vlašský, suché, kabinetní, 2017
 • Muškát moravský BIO, suché, kabinetní, 2016
 • Cuvée Bellus PREMIUM BIO, polosuché, výběr z hroznů, 2017
 • Chardonnay BIO, polosladké, výběr z hroznů, 2017
 • Cuvée La Guerre rosé, suché, kabinetní, 2018
 • Nosislavský ryšák BIO, polosuché, pozdní sběr, 2017
 • Frankovka RESERVE, suché, pozdní sběr, 2016
 • Cabernet moravia BIO, suché, pozdní sběr, 2016
 • Cabernet Sauvignon PREMIUM, suché, výběr z hroznů, 2015
Vstupné na místě 210 Kč. V ceně vstupného jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu degustovaných vín za zvýhodněnou cenu.

úterý 16. dubna v 19.00
Ariadna na Naxu (1912, 1916)
Jednoaktovou operu Richarda Strausse na libreto Huga von Hofmannsthala podle Molièrovy hry Měšťák šlechticem přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vstupné: vyprodáno.

pátek 26. dubna v 19.00
Večer s kytarou ve Vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. Bude přítomen i malý velký básník Ladik! Budete slzet radostí i dojetím.
Video s Ladikem: Internetová a Rád se vracím domů, Facebook.

Březen 2019

čtvrtek 7. března v 19.00
S batohem do Bolívie
Volné pokračování cestování bez cestovky po Jižní Americe. Navštívíme malebné město Sucre, hornické Potosí a nejvýše položenou metropoli na světě La Paz, projdeme se kolem jezera Titicaca a lodí přistaneme na Isla del Sol, zchladíme si nohy v městečku Copacabana, rozpažíme ruce na solné pláni Salar de Uyuni, užijeme si cestu smrti po El Camino de la Muerte a v okolí městečka Rurrenabaque pohlédneme do očí kajmanům.
Na co si dát pozor, jaká je v Bolívii kultura cestování a jaká jsou zdravotní rizika? Na to nám s jiskrou v oku odpoví slavista, romanista, anglista a iberoamerikanofil Pavel Burian.
Pavel považuje oblast Latinské Ameriky za svůj druhý domov. Na svých mnohaměsíčních cestách využívá především svoje jazykové znalosti. Podílel se na tvorbě slovníků slangové a hovorové americké španělštiny, brazilské portugalštiny, jazykového průvodce po Jižní a Střední Americe a slovníčku kečuánštiny.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 13. března v 19.00
Proč se nebát tmy?
Během nedostatku světla se věci a tvary kolem nás nemění. Ani my se neměníme. Mění se jenom naše představa o tom, co nevidíme. Ve tmě se čas zastaví a vše jen plyne. Je to nádherný pocit! O tom, co všechno tma umožňuje, jak se přiblížíme své skutečné podstatě a co se dá prožít bez používání zraku, bude vyprávět Jana Sekaninová. Dozvíme se také, jak pobyt ve tmě probíhá, pro koho je vhodný a jaký vliv má na naše zdraví.
Jana je zkušená lektorka kurzů hubnutí, které vede už několik let. Provozuje poradenství v oblasti detoxikace organismu. Často si pokládá otázky: proč jsou lidé nešťastní a co se s tím dá dělat? Jeden ze základních kroků je nejdřív poznat sám sebe. A to byl začátek pobytu ve tmě. Naprostá izolace od všech vzruchů a informací nám dovoluje se poznat. A když se poznáme, můžeme pochopit svoji velkou cestu životem. Foto, Facebook.

úterý 19. března v 19.00
Der Rosenkavalier (1910)
Tříaktovou operu – přesněji by měla být nazvaná Kavalír s růží – Richarda Strausse na komediální libreto Huga von Hofmannsthala přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vstupné: vyprodáno.

středa 20. března v 19.00
Víno, víno, víno v číslech!
Třetí a poslední díl povídání o víně s bývalým diplomatem a zkušeným enofilem Luďkem Zahradníčkem. Kolik vína se kde vypije? Které odrůdy jsou u nás a v cizině nejvíc zastoupeny? A které jsou naopak vzácné?
RNDr. Luděk Zahradníček v rámci svých povolání žil víc než 12 let v různých částech světa a ochutnal vína ze zemí tradičních i exotických producentů.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 29. března v 19.00
Miracle aneb Degustace Vinařství Němec Zbyněk
Řízenou degustaci povede sám vinař Zbyněk Němec z Čejkovic. Představíme si nové víno Miracle. Miracle je víno vyrobené z odrůdy Chorvát, kterou znají na americkém venkově už od roku 1869 (pod názvem Noah). Odrůda je zcela odolná vůči plísním a houbovým chorobám, proto nepotřebuje žádnou chemickou ochranu. Má vyšší obsah kyselin a vyrobené víno voní po lesních jahodách. Tenhle Zázrak si zamilují především ženy pro jeho podmanivou vůni a příjemnou chuť s vyšším obsahem zbytkového cukru.
K lepšímu vychutnání moravských vín hraje Igor!

Degustační vzorky

 • Müller Thurgau, suché, 2016
 • Frankovka rosé, polosuché, 2016
 • Chardonnay, polosuché, 2018
 • Sauvignon, polosladké, 2016
 • Hibernal, polosladké, 2017
 • Miracle, polosladké, 2018
 • Frankovka, suché, 2018
Vstupné na místě 210 Kč. V ceně vstupného jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu degustovaných vín za zvýhodněnou cenu.

 

Únor 2019

středa 6. února v 19.00
Večer s kytarou ve Vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂 Bude přítomen i malý velký básník Ladik!
S Igorkem si zazpíval a Ladikovy básně obdivoval i dvacetinásobný mistr světa v kolové Jindřich Pospíšil. Foto, Facebook.

čtvrtek 14. února v 19.00
S batohem do Peru
Zapomeňme na cestovku a vydejme se do Peru po vlastní ose pouze s batohem a nadšením. Poznejme osobně a bez výkladu život na venkově (okolí Cusca), města Arequipa, Cusco nebo Machu Picchu, projděme si bez časového omezování Cañon del Colca a Cotahuasi, v klidu se zastavme u jezera Titicaca a na Isla del Sol a křepce vystoupejme na Nevado Chachani a stratovulkán El Misti.
Na co si dát pozor, jaká je kultura cestování v jižním a jihovýchodním Peru a jaká jsou zdravotní rizika? Na to nám s jiskrou v oku odpoví slavista, romanista, anglista a iberoamerikanofil Pavel Burian.
Pavel považuje oblast Latinské Ameriky za svůj druhý domov. Na svých mnohaměsíčních cestách využívá především svoje jazykové znalosti. Podílel se na tvorbě slovníků slangové a hovorové americké španělštiny, brazilské portugalštiny, jazykového průvodce po Jižní a Střední Americe a slovníčku kečuánštiny.
Foto, Facebook.

úterý 19. února v 19.00
Elektra (1908)
Jednoaktovou operu Richarda Strausse na libreto dle vlastního dramatu Huga von Hofmannsthala (1903) na motivy Sofoklovy tragédie (411 či 410 př. n. l.) přiblíží muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 20. února v 19.00
Víno, víno, víno!
Volné pokračování povídání o víně s bývalým diplomatem a zkušeným enofilem Luďkem Zahradníčkem. V druhé části si povíme něco o tom, jak se vyznat v zahraničních vínech: kde všude se víno pěstuje? Čím se liší germánský systém zatřiďování (platný i u nás) od románského? Jsou francouzská vína lepší než španělská? Jak se vyznat v cizojazyčných etiketách? Co jsou to vína „nového světa“? Nejsou některá nápadně levná? Proč se některá vína ze vzdálených zemí lahvují až v Evropě?
RNDr. Luděk Zahradníček v rámci svých povolání žil víc než 12 let v různých částech světa a ochutnal vína ze zemí tradičních i exotických producentů. Beseda bude zaměřena na vína, která si můžete koupit v našich supermarketech s důrazem na to, co je hlavním motivem celého našeho cyklu pořadů: jak si vybrat kvalitní víno za rozumnou cenu.
Vstupné na místě 105 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 21. února v 19.00
A tak se odvažuji… (And So I Dare)
Po sedmi letech strávených v západní Evropě se slovenská novinářka Denisa Vojtényiová vrací zpět domů, aby vyprávěla svůj příběh a příběh knihy And So I Dare: Seven Common People, Seven Uncommon Lives (2017), na které spolupracovala s italským fotografem Stefanem Tognonem. Pokusme se najít odpovědi na otázky, jestli jsou rozdíly mezi východní a západní Evropou stále velké, nebo zda máme západní Evropu stále pro něco obdivovat, anebo zda se inspirací pro „západ“ nestáváme právě my. Irské folkové písně hrají Alex and Caolan (of Mala Ruckus) a vychutnáme si i domácí štrůdl 🙂 Video o knize.
Denisa je bývalá redaktorka Hospodárskych novín, několik let pracovala ve Slovenské televizi. Sedm let žila v Irsku, kde předtím studovala divadelní kritiku.
Stefano studoval astronomii v Padově a nyní pracuje jako e-commerce analytik. Digitální fotografii se začal věnovat hned po studiích. V jeho fotkách se snoubí klasická italská citlivost s moderním přístupem. V Dublinu, kde žil 15 let, měl několik výstav. Kromě And So I Dare publikoval i knihu Intervalli Musicali Nella Scala Temperata a 12 Note. Momentálně žije v Praze. (Zdroj: ČBDB.) Foto, Facebook.

O knize And So I Dare
Na svojej ceste po Európe (vrátane Slovenska) sa inšpirovali siedmimi skutočnými príbehmi ľudí s extrémnymi osudmi, ktorí by podľa bežných stereotypov mali žiť na periférii spoločnosti. Nežijú. Naopak, sú aktívni v politike, pracujú ako novinári, softvéroví developeri, právnici či dizajnéri. A to aj napriek tomu, že nevidia, majú výšku dieťaťa, sú exprostitútkami alebo trpia maniodepresiou.
And So I Dare chce vzdať hold nielen siedmim moderným samurajom a ich odvahe pri hľadaní miesta v dnešnej spoločnosti, ale aj najkrajšiemu a najrozmanitejšiemu kontinentu na svete – Európe. Kolíske západnej civilizácie a vzdelanosti, domovu mnohých národov a kultúr, ktorých unikátny charakter, tradície a zvyky je našou povinnosťou chrániť, rozvíjať a hlavne ubrániť pred agresívnou globalizáciou.
„Keď som pred siedmimi rokmi odchádzala zo Slovenska, ,malí ľudia‘ v supermarkete predo mnou utekali, poblednutí slepí ľudia väčšinou posedávali v obývačkách a ja som nemohla písať o niektorých témach, pretože boli ,nevhodné‘ pre našich čitateľov. Dnes majú tí istí ,malí ľudia‘ svoju vlastnú organizáciu, o slepých ľuďoch sa točia umelecké filmy a mne vyšiel príbeh o exprostitútke,“ hovorí bývalá novinárka. Svoje dôvody zapojiť sa do projektu vysvetľuje aj fotograf Stefano Tognon: „Príbehy sa mi zdali originálne, pretože mnohé témy v nich sú stále tabuizované alebo marginalizované. A keďže rád experimentujem, spojenie umeleckej konceptuálnej fotografie s reálnou žurnalistikou som považoval za výzvu.“ Ako ďalej dodáva, pripraviť sériu umeleckých fotiek na tému alkoholizmu alebo bipolárnej poruchy nebolo jednoduché. „Práve to ma však na projekte fascinovalo. Rovnako ako kultúrne rozdiely,“ opisuje začiatok slovensko-taliansko-írskej koprodukcie umelec z Padovy.

Leden 2019

středa 9. ledna v 19.00
Novoroční očista védskou meditací
Jak na Nový rok, tak po celý rok! Jak nám může tisíce let stará a praxí osvědčená technika změnit (pohled na) život? Jediný způsob jak se zbavit stresu a jeho důsledků je klid a odpočinek. Ty v dnešní době „nikdo nemá“. Stejně jako ve spánku, tak i v meditaci odpočíváme a necháváme své tělo se léčit. Do kurzu védské meditace nás zavede Radek Šimčík.
Radek absolvoval mnoho pokročilých kurzů védské meditace u mistrů Limora Babaie, Thoma Knolese a Tima Browna. Mimo jiné také osmiměsíční Integrovaný kurz učitele meditace v roce 2016, který úspěšně zakončil v indické Rishikeshi. Radek pořádá své vlastní kurzy Védské meditace a jeho velkým přáním je rozšířit povědomí o ní a umožnit používat tuto techniku i dalším lidem.
Vstupné 250 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 17. ledna v 19.00
Z mrtvého domu (1928) – z důvodu nemoci se pořad nekoná
„Vzbouřil jsem chochly. Na majora se umluvili. A já hned zrána vypůjčil si u souseda nůž. – Na majora čekám. – Jede.“ Román Zápisky z Mrtvého domu (1861) napsal F. M. Dostojevskij jako vzpomínky smyšleného vězně Gorjančikova podle vlastních dojmů z žaláře na Sibiři, kde byl držen jako politický vězeň hned na počátku své spisovatelské dráhy. Interpretaci Janáčkovy opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii s DVD projekcí částí inscenace provede interdisciplinární tvůrce Vladimír Kiseljov (video na ČT).
Vladimírovy obrazy vyjadřují komplexní synestetické vnímání světa – vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas –, což způsobuje rozšíření cítění a vědomí diváka. Jeho tvorba je každodenně velmi hluboce promýšlená a prožitá autentická přímá vnitřní cesta přetvořená do uměleckého díla, které je silné a vyzařuje pozitivní energii a jeho vhled do mechanizmů fungování světa. Svou tvorbou tvoří harmonii sfér, všejednotu, soulad a lásku. Vladimír má za sebou více než 80 výstav svých maleb (Berlín, Edinburgh, Vídeň, Florencie, Kodaň, Lipsko, Weimar, Praha aj.).

úterý 22. ledna v 19.00
Salome (1905)
Jednoaktovou operu Richarda Strausse na libreto podle tragédie Oscara Wilda (1893) dle novozákonního příběhu proroka Jana Křtitele a nevlastní dcery krále Heroda Salome v několika různých jevištních zpracováních představí muzikolog Miloš Štědroň.

středa 23. ledna v 19.00
Víno, víno, víno!
Bývalý diplomat a vášnivý enofil Luděk Zahradníček nás uvede do tajů výběru dobrého vína. Co znamenají všechny ty údaje na etiketě? Co je to zemské víno? Je výběr z hroznů lepší než pozdní sběr? Jaké víno se hodí na vaření a jaké na svařák? Jsou vína s korkovou zátkou určitě lepší, než ta se šroubovacím uzávěrem?
Začíná třídílná série povídání o víně ne pro znalce, ale pro obyčejné lidi, kteří si za rozumné peníze chtějí vybrat dobré víno, případně dárek a přitom se neztrapnit. V tomto prvním dílu se dozvíme o základním dělení moravských (a českých) vín. Není jen červené a bílé! Má být veltlín opravdu zelený? Jak to, že odrůda tramín červený dává bílé víno? Mám opovrhovat sudovým vínem?
RNDr. Luděk Zahradníček pracoval v letech 1999–2004 na Ministerstvu zahraničních věcí, kde se věnoval především přípravě vstupu České republiky do EU. Mezi lety 2004–08 působil jako chargé d’affaires v Singapuru. Od září do listopadu 2008 se stal velvyslancem se zvláštním posláním (Ambassador-at-Large) pro vědu a technologie, od prosince 2008 do září 2012 zastupoval opět jako chargé d’affaires Českou republiku na velvyslanectví v Harare, které slouží společně pro Zimbabwskou republiku, Malawiskou republiku, Mosambickou republiku a Zambijskou republiku. (Zdroj: Wikipedie.) Foto, Facebook.

Archiv Malého divadla vína.

K správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Informace o souborech cookies

Co jsou cookies

Cookies jsou drobné textové soubory ukládané do vašeho počítače. Ukládá je internetový prohlížeč na žádost jednotlivých webových stránek, které si prohlížíte. Webové stránky si mohou zpětně vyžádat obsah souboru. Podle něj poznají, které stránky jste dříve navštívili nebo jestli máte nevyřízenou rezervaci. Cookies jsou nutné pro správné fungování většiny rozsáhlejších stránek na internetu.

Jaké typy souborů používáme

Analytické – umožňují sledovat návštěvnost stránek a využívání různých funkcí. Podle nich se snažíme naše stránky a služby zlepšovat, abyste námi byli spokojení.
Trackovací a remarketingové – pomáhají nám optimalizovat nabídku pro zákazníky a oslovit je v reklamních plochách na jiných webových stránkách.
Konverzní – slouží k vyhodnocení jak funguje reklama a různé cesty, jak se k nám uživatelé dostávají.

Vypnutí ukládání cookies

Běžné internetové prohlížeče umožňují ve svém nastavení vypnutí práce s cookies. Podívejte se do nápovědy ke svému prohlížeči a postupujte podle tam uvedených pokynů. Mějte na paměti, že s vypnutými cookies se může významně snížit komfort rezervace a případných dalších funkcí našeho webu.

Zavřít