13. 1. 2018

Archiv Malého divadla vína

Prosinec 2018

středa 5. prosince v 19.00
Jak funguje dobití baterek védskou meditací?
Jak nám může tisíce let stará a praxí osvědčená technika změnit (pohled na) život? Jediný způsob jak se zbavit stresu a jeho důsledků je klid a odpočinek. Ty v dnešní době „nikdo nemá“. Stejně jako ve spánku, tak i v meditaci odpočíváme a necháváme své tělo se léčit. Do světa védské meditace nás zavede Radek Šimčík.
Védská meditace je jednoduchá technika ověřená praxí miliónů lidí, časem a dnes také vědou. Na rozdíl od mnoha jiných technik je jednoduchá, nic k ní nepotřebujeme, protože využívá přirozenosti naší mysli k tomu, aby se sama zklidnila. Uklidňuje její nestálost, hravost, snahu po něčem lepším, jiném. Při této technice se nemusíme snažit mysl uklidnit a „násilím“ zastavovat myšlenky. Takže s jistotou můžeme říci, že každý, kdo dokáže v duchu opakovat slovo, dokáže meditovat.
Radek absolvoval mnoho pokročilých kurzů védské meditace u mistrů Limora Babaie, Thoma Knolese a Tima Browna. Mimo jiné také osmiměsíční Integrovaný kurz učitele meditace v roce 2016, který úspěšně zakončil v indické Rishikeshi. Radek pořádá své vlastní kurzy Védské meditace a jeho velkým přáním je rozšířit povědomí o ní a umožnit používat tuto techniku i dalším lidem.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

úterý 11. prosince v 19.00
Cestou Bohuslava Reynka
Volný cyklus poezie Cestou… bude tentokrát věnován českému básníkovi Bohuslavu Reynkovi (1892–1971). Recituje Alexander Meduna, na kytaru doprovází a své písně hraje Miloš Kalina.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

středa 12. prosince v 19.00
Humanitární akce: Bosco Boys (Afrika) a Šingál (Kurdistán)
Kibera slum v keňském hlavním městě Nairobi je považován za ten největší v Africe a v neveselém žebříčku nejrozlehlejších slumů světa zaujímá třetí místo. Počet lidí žijících v této oblasti je jen velmi obtížné zjistit, nicméně statistiky UN uvádí, že má přibližně 2,5 milionů „obyvatel“. Drtivá většina zde žijících lidí nemá příjem vyšší jak 1 USD denně. To s sebou pochopitelně přináší obrovské problémy: kriminalitu, drogy, prostituci, ale i pomyslné rozdělení slumu do gangů a jednotlivých „čtvrtí“. Hlavní ulice lemované rozloženými krámky prodejců nabízejících různorodé zboží pochybného původu. Všude pokřikují děti, zní hlasitá hudba z reproduktorů, protéká zahnívající splašková voda a o odpadky zakopáváte na každém kroku. To vše obklopeno rezavými chatrčemi, které skýtají svým obyvatelům prostor jen o něco málo větší než 5 m2.
Děti se zde často potloukají s lahví lepidla u nosu. Některé užívají dokonce tvrdé drogy, jiné alkohol vyráběný načerno z kvasnic a cukru. Právě těm se snaží naši Salesiáni pomoci, a proto působí ve zdejších slumech. Dětem nabízí především vzdělání ve svých školách a volnočasové aktivity, na kterých se podílí i dobrovolníci z Česka. Některé děti, i desetileté, neumí číst a psát. Pro mnohé z nich je salesiánská pomoc jedinou možností, jak se vymanit z bludného kolotoče nebezpečného drogového života.
Šingál, poklidné prastaré město velikosti Olomouce. Žili tu vedle sebe Jezídi (Kurdové), muslimové i křesťané. To vše se změnilo jednu srpnovou noc v roce 2014. Do oblasti vtrhl tzv. Islámský stát a ve snaze vyhladit Jezídy začal město plenit a ničit. Na 2 000 jich bylo zabito, 6 000 lidí, zejména žen a dětí bylo odvlečeno do otroctví (z části byli vychovávaní vojáci, většinou však ženy a mladí chlapci do sexuálního otroctví) a město téměř srovnáno se zemí. Popelem padl i velmi starý Arménský křesťanský kostel. Na 4 500 rodin uteklo před hrůzami do hor, kde žijí v provizorních podmínkách – bez vody, kterou musí dovážet, vystaveni extrémním přírodním živlům a hlavně bez lékařské péče kde žijí dodnes. Osvobození města proběhlo v roce 2015, kdy kurdské jednotky za podpory vojáku a letadel USA vyhnali bojovníky tzv. Islámského státu zpět na území Sýrie. Od té doby se do města život vracel velmi pozvolna. Zlom nastává až v roce 2017, kdy se bojová linie stabilizuje (byť jen necelých 5 km od oblasti). Lidé se snaží vracet do svého města a postupně jej opravovat. A klinika, kterou se zde snaží vybudovat Diecézní charita Brno je jednou z jistot, které dávají naději lidem, že se mohou vracet.
Ostatně přesně tohle nám potvrdila jedna žena vykoupená z otroctví tzv. IS. Její manžel byl popraven před jejími zraky, byla nesčetněkrát znásilněna, popálena kyselinou: „Prosím postavte nám nemocnici už kvůli mně, potřebujeme naše lékaře v Shingalu, je to má domovina, moji Jezídi, lidé, které miluji.“
Jak se fotograf Richard Bouda cítil a jaká atmosféra panuje v zemích, které většina z nás zná jen z televizních zpráv?
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 13. prosince v 19.00
Leoš Janáček: Putování dušičky a symfonie Dunaj
Jak se může muzikologická práce podobat práci detektivní? Nedokončené skladby Leoše Janáčka Koncert pro housle a orchestr „Putování dušičky“ (1926) a symfonii Dunaj (1923–25) kriticky vydali Leoš Faltus a Miloš Štědroň. Druhý jmenovaný vypráví o editorské a často detektivní práci s Janáčkovými díly.
Vstupné
na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

úterý 18. prosince v 19.00
Téma Grálu v dílech Richarda Wagnera – z důvodu nemoci se pořad přesunuje na 5. února 2019
Interpretaci tématu Grálu ve všech operách Richarda Wagnera (především Lohengrin, Tristan a Isolda, Parsifal) skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenací s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno Vladimír Kiseljov.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Listopad 2018


středa 7. listopadu v 19.00
Veselá poezie všedního dne
Jak nevšední mohou být verše o všedních záležitostech člověka. Pobavme se i poučme ústy malého velkého recitátora Ládíka za Igorova kytarově-folkového mezihraní. A budete se smát! 🙂

neděle 11. listopadu v 11.11:11
Svatomartinská vína
Neřízená degustace letošních, svatomartinských vín vinařství Košut a Zborovský. Hrají a zpívají Cimbálová muzika Jánoch (11.11:11–13.00) a Igor a přátelé a my (17.00–19+).
Vstupné na místě 189 Kč, v předprodeji 150 Kč. V ceně je ochutnávka svatomartinských vín, chleba s husí paštikou, hudba a pohoda. Každý Martin má welcomedrink zdarma! Foto, Facebook.

středa 14. listopadu v 19.00
Film: Jižní Gruzie
Gruzie je krásná země plná zajímavostí, přírodních krás, příjemných lidí a výborného vína. Jižní Gruzie je náhorní plošina s velkými jezery. V krajině velkých stepí nejsou stromy, neboť sopečná půda je příliš hluboká, a proto se kořeny stromů k vodě nedostanou. Je to ale i hornatý kraj s hlubokými údolími a kaňony, kde jsou původní meruňky a také úžasné skalní město Vardzia – s velkou a pohnutou historií. Cestovatelský film a fotografie nám promítne potulný fotograf a filmař Jan Šamánek.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

úterý 20. listopadu v 19.00
Její pastorkyňa (1903)
Leoš Janáček napsal svoji operu podle dramatu Gabriely Preissové (1890). Hudební skladatel a náš přední janáčkovský badatel Miloš Štědroň nám přiblíží, zda je původní drama psáno dle skutečné, tragické události, jaké řízení osudu vedlo k prvnímu provedení opery a jaké byly a jsou režijní přístupy k jejímu ztvárnění.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 21. listopadu v 19.00
Degustace Vinařství Žarošice
Řízenou degustaci povede vinař Petr Svoboda. „Naše malé vinařství obdělává necelé 2 ha vinic ve viniční trati Nové Hory. Všechny vinice leží na úpatí Ždánického lesa s krásnou jižní dispozicí. Dbáme především na vysokou kvalitu pěstovaných hroznů a jejich šetrné zpracování.“
Vstupné na místě 210 Kč, v předprodeji 195 Kč. V ceně jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu lahvových vín za zvýhodněnou cenu. Foto, Facebook.

Degustační vzorky

 • Ryzlink vlašský, suché, pozdní sběr, 2017
 • Muškát moravský, suché, pozdní sběr, 2017
 • Julie, známkové víno, suché, pozdní sběr, 2017
 • Ryzlink rýnský classic, suché, pozdní sběr, 2017
 • Zweigeltrebe rosé, suché, pozdní sběr, 2017
 • Hibernal, polosladké, výběr z hroznů, 2017
 • Chardonnay, polosladké, výběr z hroznů, 2017
 • Cabernet Sauvignon, suché, pozdní sběr, 2016
 • Zweigeltrebe, suché, pozdní sběr, 2016
 • Dornfelder, suché, pozdní sběr, 2017

čtvrtek 22. listopadu v 19.00 – z důvodu nemoci se pořad přesunuje na 17. ledna 2019
Z mrtvého domu (1928)
Interpretaci Janáčkovy opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce Vladimír Kiseljov.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 28. listopadu v 19.00
Balkán a Ukrajina
Směsice národů a kultur, nekonečné lesy a hluboké kaňony, mystická podzemí a divoké řeky, tak pestrý je Balkán. Pojďme společně ochutnat tuto pestrou mozaiku, prozkoumat neznámé jeskyně a prožít dobrodružné výpravy za jejich objevováním.
Ukrajina není jen bojiště na východě a pašeráci cigaret na západě. Zašlá sláva Solotvina, sádrovcové jeskyně, cesta do minulosti života obyčejných lidí… O svých zážitcích z cest bude vypravovat a fotografie promítne Richard Bouda.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

Říjen 2018

středa 3. října v 19.00
Já a islám
Biochemik, učitel a diplomat Luděk Zahradníček pracoval mezi muslimy pět let v Tunisku a v Alžírsku. Chtě nechtě se musel zajímat o islám a jeho učení. Nyní už víc než 40 let sleduje jeho vývoj v kontextu moderního světa. Služebně, nebo jen ze zájmu, pobýval v desítce zemí, kde je islám hlavním náboženstvím a v několika dalších, kde jsou muslimové významnou menšinou. Jaký je islám? Je nebezpečný? Dá se skloubit s dnešní dobou a nehrozí nám islámská invaze? Na tyto a další otázky se diplomat na odpočinku pokusí najít odpověď.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

čtvrtek 11. října v 19.00
Film: Říše zkamenělého času (2015)
Když jsem byl malý kluk, chodil k nám profesor Absolon, který si povídal s dědečkem o přírodě. Protože mám Moravský kras moc rád, vznikl 3D film Říše zkamenělého času, který pojednává o krásách Moravského krasu a jeho tajemných zákoutích společně s výpovědí z hlubin času, kdy byla tato oblast osídlována pravěkými lidmi. O filmování nám bude vyprávět jeden z autorů filmu Jan Šamánek.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Facebook.

úterý 16. října v 19.00
Příhody lišky Bystroušky (1923)
Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce Vladimír Kiseljov.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 17. října v 19.00
Degustace vinařství PERK
Řízenou degustaci povede vinař Petr Mühlberger. Vinařství PERK je nové, rozvíjející se vinařství nacházející se v Miroslavi, ve Znojemské vinařské podoblasti. Vyprodukované víno pochází 100% z hroznů vlastní produkce.
Vstupné na místě 210 Kč, v předprodeji 195 Kč. V ceně jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu lahvových vín za zvýhodněnou cenu. Foto, Facebook.

Degustační vzorky

 • Veltlínské zelené, suché, 2017, viniční trať Weinperky
 • FRESH, suché, 2017, cuvée z odrůd Veltlínské zelené a Müller Thurgau, viniční trať Weinperky
 • Ryzlink rýnský, polosuché, 2017, viniční trať Weinperky
 • Sylvánské zelené, polosuché, 2017, viniční trať Weinperky
 • Rotgipfler, polosladké, 2017, viniční trať Weinperky
 • Müller Thurgau, polosladké, 2017, viniční trať Weinperky
 • Zweigeltrebe rosé, polosladké, 2017, viniční trať U Vinohradu
 • Zweigeltrebe, suché, 2017, viniční trať U Vinohradu
 • Dornfelder, suché, 2017, viniční trať U Vinohradu

úterý 23. října v 19.00
Věc Makropulos (1925)
Leoš Janáček napsal svoji operu podle hry Karla Čapka (1922). Osud nesmrtelné ženy Emilie Marty, okolnosti vzniku libreta a hudby nám přiblíží hudební skladatel a náš přední janáčkovský badatel Miloš Štědroň.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Září 2018

středa 19. září v 18.00
Večer s kytarou ve Vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

čtvrtek 20. září v 19.00
Degustace vinařství Jedlička aneb Medailová smršť
Řízenou degustaci medailových, moravských vín povede enolog a ředitel bořetického vinařství Jaroslav Suský reprezentující už osmou generaci dvou vinařských rodů Suských a Štambachrů.
Vstupné na místě 350 Kč, v předprodeji 320 Kč. V ceně jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu lahvových vín za zvýhodněnou cenu. Foto, Facebook.

Degustační vzorky

 • Veltlínské zelené, pozdní sběr, suché, 2015, ocenění: Seal of Approval AWC Vienna 2016 i 2017
 • MORR Muškát Ottonel/Ryzlink rýnský, pozdní sběr, suché, 2015, ocenění: Velká zlatá Litoměřice 2017, Zlato Galicja vitis/PL 2017, Zlato Vinum Gradecense 2016, Zlato Chrudimské svf 2017, Stříbro AWC Vienna 2016 i 2017, Stříbro EPICURE 2016, Bronz SSRKH Bořetice 2016
 • Ryzlink rýnský, pozdní sběr, suchý, 2015, ocenění: Zlato Král vín ČR 2016, Zlato FESTWINE 2017, Suchá vína online UE, Zlato Salon vín ČR 2018, Zlato Galicja vitis/PL 2018, TOP 30 vín MH Velké Pavlovice, Zlato EPICURE 2016, Zlato Chrudim 2016, Stříbro AWC Vienna 2017, Stříbro MUN-DUS/SK 2017
 • Pálava, pozdní sběr, suché, 2017, ocenění: Stříbro FESTWINE 2018
 • Sauvignon, pozdní sběr, polosladké, 2016
 • Rulandské šedé, oranžové víno, výběr z hroznů, suché, 2016
 • Svatovavřinecké, VOC, suché, 2015, ocenění: Zlato FESTWINE 2018, Zlato Galicja vitis/PL 2018, Zlato Chrudimské svf 2017, Zlato Bořetice 2017
 • Merlot, výběr z hroznů, suché, 2015, ocenění: Stříbro FESTWINE 2017, TOP 30 vín MH Velké Pavlovice 2017, Stříbro Praque Wine Trophy
 • Cuvée Túfary, pozdní sběr, suché, 2015, ocenění: TOP 30 vín MH Velké Pavlovice 2018, Seal of Approval AWC Vienna, Kapitánské víno UNVÍN 2017
 • Sekt André brut, jakostní víno šumivé, suché

úterý 25. září v 19.00
Káťa Kabanová (1921)
Leoš Janáček napsal svoji operu podle Ostrovského tragédie Bouře (1859). Příběh nešťastné lásky Káti k Borisovi, okolnosti vzniku libreta a hudby nám přiblíží hudební skladatel a náš přední janáčkovský badatel Miloš Štědroň.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

středa 26. září v 19.00
USA – Nové Mexiko
Apačské území jižní části USA není jen nekonečně se táhnoucí zeď rozdělující jednu zem na dva světy. Podzemí neukrývá pouze bohatou zásobu černého zlata, ale i nespočet přírodních krás. Pojďme společně navštívit tajemné podzemí skryté běžnému návštěvníkovi! Najdeme zde nádherně zdobené jeskyně plné gigantických stalagmitů, modravě průzračných jezer a pohádkově tvarovaných, vzácných, sádrovcových útvarů.
Navštívíme i druhý nejstarší park světa Yellowstone, který uchvacuje svojí barevností, chrlícími gejzíry a volně se pasoucími bizony a jeleny. Po Route 66 se dopravíme k hlubinám Grand Canyonu, povíme si, jaké je to spát nadivoko v indiánském území hned několika kmenů a pochopitelně nebude chybět ani autentická dokumentace současného amerického života. Po apačském území nás provede fotograf a cestovatel Richard Bouda.
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

Srpen 2018

středa 15. srpna v 18.00 v Café Špilberk
Obrana města Brna za třicetileté války aneb Když na Brno táhli Švédi
Pojďme si připomenout Den Brna přesně v den, kdy došlo k rozhodujícímu útoku Švédů na město a vítězství se stočilo definitivně na naši stranu! Oslavme 373. výročí nejslavnější kapitoly v dějinách města Brna skleničkou vína a připijme si na hrdinství našich předků, kdy na nás Švédové útočili v ohromné přesile na šesti místech najednou!
Na Špilberku si prohlédneme bustu velitele Brna, Jean Louis Raduit de Souches, projdeme si okolí hradu a poté sejdeme dolů do centra do kostela sv. Jakuba, kde je tento „největší Brňan 17. století“ pohřbený a připijeme mu na věčnou slávu a 410. výročí jeho narození. V průběhu se dozvíme i čerstvé novinky Spolku přátel Raduit de Souches z jejich cesty do jeho rodiště La Rochelle z července tohoto roku. Po Brně nás provede Jana Amadou.
Vstupné na místě 195 Kč, v předprodeji, ve Vinném sklípku Vinárium, 180 Kč. V ceně je: průvodce, welcomedrink a džbánek vína s přívlastkem. Začátek prohlídky v Café Špilberk (Špilberk 1), konec ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60–70 minut.

Mgr. Jana Amadou je nezávislý průvodce a průvodce TIC Brno, zakladatelka Spolku přátel Raduit de Souches usilující přes osobnost JLRDS o zviditelnění Brna a Moravy a rozvoj česko-francouzských vztahů.

V kavárně Café Špilberk probíhá výstava portrétů fotografa Tomáše Kučery. Některé jeho fotografie můžete vidět i ve sklípku.

Červenec 2018

S pořady si dáme chvíli klid, ale víno pro Vás máme stále! 🙂

Grilujete? Pečete maso? K těmto jídlům se dokonale hodí Cabernet Sauvignon nebo Zweigeltrebe!
Tmavé maso, biftek nebo zvěřinu doplníte Cabernetem. Oproti tomu studené předkrmy z hovězího masa zvýrazníte vínem Zweigeltrebe. Obě tato vína máme připravená v PET lahvích 0,5 l, 1,5 l a 2 l. A pro opravdové zahradní slavnosti máme i megalomanské 5litrové barelky!

Ve sklípku je přirozená teplota kolem 20 °C, tak se přijďte ochladit 🙂

Červen 2018

středa 6. června v 19.00
Křížem krážem Jihoafrickou republikou
Myslíte, že bílí kolonizátoři pronikali do černé Afriky od severu přes Saharu? Ne, začali v nejjižnější části kontinentu tam, kde je Kapské město. Jihoafrickou republikou, zemí diamantů a zlata, výborného vína, rozmanité přírody i směsice ras a kultur nás provede bývalý diplomat ze Zimbabwe a Singapuru Luděk Zahradníček.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 7. června v 19.00
Chruščov dal, Putin vzal, a stejně je všechno jinak
Tam, kde spokojeně žil Čechov, Ajvazovskij namaloval své nejlepší obrazy a v roce 1945 tři muži rozhodli o osudu poválečné Evropy, tam Česká televize vidí hlad, bídu, svrab a neštovice. Proč se tedy na nábřeží tančí, fontány do noci chrlí pitnou vodu a města jsou ozářena tisíci výbojek? Kdo lže? Čeští novináři nepřinesli jediný důkaz svých tvrzení, kdežto povídání o Krymu s cestovatelkou Danou Dolníčkovou se bude opírat o dokumentovaná fakta bez politické marmelády.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

pátek 8. června v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

čtvrtek 14. června v 19.00
Muzikál.CZ
Počátky a současnost českého muzikálu (Starci na chmelu, Golem ad.) představí hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 29. června v 19.00
Film: Bílé Karpaty
Bílé Karpaty – podmanivé pohoří na hranicích se Slovenskou republikou, kde doposud vládne příroda. Pomocí filmové technologie ožívají zdánlivě nehybné houby a rostliny. S filmařem Janem Šamánkem se zblízka podíváme na fascinující svět hmyzu a na tradiční hospodaření člověka v krajině pralesů a druhově bohatých luk.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Květen 2018

čtvrtek 3. května v 19.00
Noc na Karlštejně
I Češi mají své muzikály! Mezi první vlaštovky patří legendární zfilmování stejnojmenné divadelní hry (1884) Jaroslava Vrchlického s hudbou Karla Svobody (1938–2007) z roku 1973 v režii Zdeňka Podskalského. Jak Svobodovu hudbu vnímá skladatel a muzikolog Miloš Štědroň a jak ji vnímá z historického pohledu?
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 11. května v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

pondělí 21. května v 19.00
Japonsko a česká hymna
O japonské kultuře, zvycích a nové verzi české hymny si popovídáme s Danielem Forró, hudebním skladatelem, improvizátorem a polyglotem. Po roce a půl opět přijede z Japonska do České republiky a rád se s námi podělí o své kulturní zážitky ze Země vycházejícího slunce.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

Daniel Forró, jihlavský rodák, je multižánrový skladatel a hudebník, odborník na elektronické nástroje, publicista, absolvent brněnské konzervatoře a JAMU, bývalý pedagog JAMU, bývalý člen rockových skupin Progres 2 a Bronz. V letech 1973 až 2003 žil v Brně, potom se odstěhoval do Japonska. Kromě mnoha jiných aktivit se věnuje studiu japonské hudby a propagaci české hudby.
S manželkou organizují zájezdy japonských přátel a umělců do ČR a propagují zde japonskou hudbu. Jeho poutavé přednášky a besedy o životě v Japonsku přilákaly v minulých letech hodně zájemců. Tentokrát nabídne už od začátku prostor pro otázky návštěvníků.

pátek 25. května v 19.00
Barma nebo Myanmar II?
Tentokrát nás diplomat na odpočinku Luděk Zahradníček zavede do krajiny zatím ještě nedotčené masovým turismem kolem jezera Inle. Jezero leží ve výšce 880 m n. m. ve středním Myanmaru. Je plné plovoucích zahrad, lidé bydlí v domech na kůlech a k sousedům se dostanou jedině na dlabaném člunu. Rybáři loví ryby do ohromných vrší a pádlují nohama. Nad tím vším bdí pozlacené kužely pagod.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Duben 2018

čtvrtek 5. dubna v 19.00
Fenomén Webber II
Muzikálový génius Andrew Lloyd Webber (*1948) je autorem slavných scénických děl jako jsou Jesus Christ Superstar, Fantom opery nebo Evita. Další muzikálová díla nám v ukázkách z CD a DVD představí skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 6. dubna v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

čtvrtek 12. dubna v 19.00
3N – nejdelší solná jeskyně světa
V projekci uvidíme nekonečné pouště, popovídáme si o strastech při výzkumu jeskyní, nebo o nebezpečích číhajících na povrchu solných pní (hor), kde výzkumníky sužuje vedro a nedostatek vody. Fotograf Richard Bouda promítne unikátní záběry solného podzemí na jihu Íránu (z Perského zálivu) plného úchvatné výzdoby v podobě solných krystalů a řek.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 13. dubna v 19.00 – náhradní termín z března
Film: Poplach v dunajské deltě (2016)
Na rumunském pobřeží Černého moře končí Dunaj mohutnou deltou, která svými říčními rameny objímá neuvěřitelně krásný přírodní ráj. Po staletí tady žili lidé, jejichž přirozeným způsobem obživy byl rybolov. Dnes však staří rybáři umírají hladem. Co je toho příčinou? Proč bijí zvony v Dunajské deltě na poplach?
Jan Šamánek vypráví o tom, jak putovali a filmovali v přírodním ráji na konci Dunaje, v dunajské deltě, která má tolik krásných, ale i smutných příběhů.
Bude promítnut film Poplach v dunajské deltě: Marek Srba, Jan Šamánek, Dáša Srbová, Vojtěch Reil.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

středa 18. dubna v 19.00
Degustace vinařství Špaca
Řízenou degustaci povede sám vinař Petr Procházka z Velkých Pavlovic.
Vstupné 195 Kč. V ceně jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu lahvových vín za zvýhodněnou cenu. Foto, Facebook.

Degustační vzorky

 • Neuburské, pozdní sběr, 2016, suché
 • Ryzlink rýnský, kabinetní, 2016, suché
 • Aurelius, pozdní sběr, 2016, polosuché
 • Rulandské bílé, pozdní sběr, 2016, polosuché
 • Veltlínské zelené, pozdní sběr, 2016, polosuché
 • André rosé, pozdní sběr, 2016, polosuché
 • Frankovka, pozdní sběr, 2016, suché
 • André, pozdní sběr, 2016, suché

čtvrtek 19. dubna v 19.00
Richard Wagner: Soumrak bohů – Transformace, očista a spása skrze lásku
Čtvrtý, a poslední, díl cyklu Der Ring des Nibelungen. Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno Vladimír Kiseljov.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

pátek 20. dubna v 19.00
Barma nebo Myanmar?
Tajemná buddhistická země v jihovýchodní Asii skrývající nepřeberné množství nečekaných pokladů. Země tisíců, možná statisíců pagod a všudypřítomných mnichů v šafránových rouchách. Navzdory zdánlivé idyle se v poslední době objevuje v hledáčku světových médií kvůli situaci menšinového etnika Rohingů, kteří hromadně prchají ze země. Do Barmy nás zavede diplomat na odpočinku Luděk Zahradníček.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 25. dubna v 19.00
Po Golanských výšinách a na jih kolem dokola
O putování se spacákem po Golanských výšinách a rezervacích pohoří Hermon, o krajině Horní Galileje s potoky a říčkami napájejícími Jordán, o památkách v Judské poušti, o zákoutích, životě i soužití v Jeruzalémě, Tel Avivu, Hebronu a dalších místech. O zemi starozákonních tradic a vrcholných technologií, zemi přistěhovalců, která je stále ve zbrani a žije přitom naplno, zemi, kde vykrystalizovala naše civilizace, generacemi vysněná a dnes aktivně uskutečňovaná, zemi, která se našla a přitom se stále hledá. Vyprávění dá rovněž zblízka nahlédnout na službu kluků a dívek sloužících v izraelské armádě. Uvede Josef Šamánek.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

čtvrtek 26. dubna v 19.00
Degustace BIOvín Vinařství Válka
Řízenou degustaci povede sám vinař Vojtěch Válka z Nosislavi.
Vstupné 210 Kč. V ceně jsou vzorky moravského biovína, zasvěcený výklad, občerstvení a možnost nákupu lahvových vín za zvýhodněnou cenu. Foto, Facebook.

Degustační vzorky

 • Ryzlink vlašský, 2016, suché, jakostní
 • Chardonnay BIO, 2016, suché, pozdní sběr
 • Muškát moravský BIO, 2016, polosuché, kabinetní
 • Cuvée Bellus BIO barr., 2016, polosuché, výběr z hroznů
 • Pálava BIO, 2016, polosuché, výběr z hroznů
 • Ryzlink rýnský, 2016, polosladké, pozdní sběr
 • Cuvée La Guerre rosé, 2016, suché, kabinetní
 • Nosislavský ryšák BIO, 2016, polosuché, pozdní sběr
 • Rouge – cuvée, suché, pozdní sběr
 • Černý samet, 2015, suché, pozdní sběr
 • Cabernet moravia BIO, 2016, suché, pozdní sběr

Březen 2018

pátek 2. března v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

středa 7. března v 19.00
Píšu ti… Tady mě máš
Hudebně-poetický večer představí tematické bloky autorských básní a písní napříč emocemi. Přijďte se ponořit do světa vyznání žen(ám) v předvečer Mezinárodního dne žen. Čte Veronika, zpívá a na kytaru hraje Jenoféfa Beta.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

čtvrtek 8. března v 19.00
Balada pro banditu (1975)
O legendárním muzikálu Divadla (Husa) na provázku a o všem co se dělo kolem něj bude vyprávět sám tvůrce hudby Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

pátek 9. března v 19.00 – z důvodu nemoci se pořad nekoná. Náhradní termín je 13. 4.
Film: Poplach v dunajské deltě (2016)
Na rumunském pobřeží Černého moře končí Dunaj mohutnou deltou, která svými říčními rameny objímá neuvěřitelně krásný přírodní ráj. Po staletí tady žili lidé, jejichž přirozeným způsobem obživy byl rybolov. Dnes však staří rybáři umírají hladem. Co je toho příčinou? Proč bijí zvony v Dunajské deltě na poplach?
Jan Šamánek vypráví o tom, jak putovali a filmovali v přírodním ráji na konci Dunaje, v dunajské deltě, která má tolik krásných, ale i smutných příběhů.
Bude promítnut film Poplach v dunajské deltě: Marek Srba, Jan Šamánek, Dáša Srbová, Vojtěch Reil.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 15. března v 19.00
Degustace Vinařství Němec Zbyněk
Řízenou degustaci povede sám vinař Zbyněk Němec z Čejkovic. K lepšímu chuťovému vjemu nám na kytary zahrají EMHADE.
Vstupné 195 Kč. V ceně jsou vzorky pravého moravského vína, zasvěcený výklad, občerstvení a hudba. Foto, Facebook.

Degustační vzorky

 • Müller Thurgau, 2016, pozdní sběr, suché
 • Frankovka rosé, 2016, pozdní sběr, polosuché
 • Ryzlink vlašský, 2016, pozdní sběr, polosladké
 • Sauvignon, 2016, pozdní sběr, polosladké
 • Rulandské šedé, 2016, pozdní sběr, polosuché
 • Hibernal, 2016, pozdní sběr, polosladké
 • Frankovka, 2016, pozdní sběr, suché

pátek 16. března v 19.00
Chile: ze Santiaga až do Patagonie
Chile je země kontrastů: od pouští na severu až po ledovce na jihu. Podíváme se letmo do Santiaga a Valparaisa – města Pabla Nerudy – a pak dál na jih, na ostrov Chiloé, odkud prý pocházejí brambory a nakonec mezi tučňáky k patagonským ledovcům. Po západní straně jihoamerického kontinentu nás bezpečně provede diplomat na odpočinku Luděk Zahradníček.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

středa 21. března v 18.00
In vino veritas aneb Vinná procházka centrem Brna
Povídání o víně, jeho počátcích, brněnské historii a jak to bylo s vínem a vinným šenkem v Brně v dobách dávných… Centrem Brna nás provede Jana Amadou. Vinná konzumace bude zajištěna i během procházky městem, aby účastníkům cestou nevyschlo a mohli si tak vinné povídání lépe vychutnat.
Bonus pro účastníky: možnost nákupu lodního lístku na plavbu lodí Horácko po čarokrásné Dalešické přehradě za zvýhodněnou cenu.
Vstupné: 195 Kč. V ceně je: průvodce, džbánek vína s přívlastkem a víno na cestu 🙂 Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium. Délka trasy cca 60–70 minut.

čtvrtek 22. března v 19.00
Richard Wagner: Siegfried – Hrdinství, zrání a zasvěcení
Třetí díl cyklu Der Ring des Nibelungen (Prsten Nibelungův). Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno Vladimír Kiseljov.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Facebook.

středa 28. března v 19.00
Irácký Kurdistán: půda – voda – země – lidé
Blízkovýchodní oblast rozkládající se na území Turecka, Sýrie, Iráku, Íránu a Arménie. Komentované promítání fotografií z iráckého Kurdistánu, v němž pedolog Aleš Kučera profesně působil v letech 2010/11.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

Únor 2018

pátek 2. února v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂 Foto, Facebook.

čtvrtek 8. února v 19.00
Fenomén Webber
Muzikálový génius Andrew Lloyd Webber (*1948) je autorem slavných scénických děl jako jsou Jesus Christ Superstar nebo Fantom opery a rovněž mnoha popsongů. Muzikály Evitu a Kočky nám v ukázkách z CD a DVD představí skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

středa 14. února v 19.00
Singapur
Byť miniaturní ostrůvek, přesto jeden z nejvyspělejších států na světě. Žádná betonová džungle, ale zahrady, ve kterých žije na pět milionů lidí čtyř hlavních etnických skupin. Ve státě – měřítky EU označovaném jako autoritářský – jsou všichni spokojení. Jaká jsou tajemství singapurského úspěchu? To nám prozradí diplomat ve výslužbě Luděk Zahradníček. Čtyři roky stál v čele českého velvyslanectví v Singapuru a jako málokdo jiný pronikl do tajů tohoto městského státu.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 15. února v 19.00
Venezuela
Vědecká expedice na stolové hory venezuelské Guyany je jako domino! Chimantá Massif je náš hrací stůl, expediční tým, složený ze specialistů různých vědeckých oborů, jsou hráči. Každý přikládá své kostky do společného hada poznání nitra Ztraceného světa… Projekce fotografa Richarda Boudy nás zavede na stolové hory ve Venezuele, kde prozkoumáme nejmohutnější a naprosto unikátní jeskyně v křemencích, podíváme se na nebezpečná místa, kde se těží zlato a život tu nemá valnou cenu. K tomu v protiváze zklidníme myšlenky ve společnosti nádherné přírody a domorodých indiánů.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

středa 21. února v 19.00
Komorní koncert: Sany a Tom
Akustické coververze písní od 60. let přes rock, folk, až po současnost. Sandrine Amadou Titi – zpěv, Tomáš Šťáva – kytara, zpěv.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto. Facebook.

čtvrtek 22. února v 19.00
Richard Wagner: Die Walküre – Lidství, láska a oběť
Druhý díl cyklu Der Ring des Nibelungen (Prsten Nibelungův). Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno Vladimír Kiseljov.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto. Facebook.

středa 28. února v 19.00
Veselá poezie všedního dne
Jak nevšední mohou být verše o všedních záležitostech člověka. Pobavme se i poučme ústy malého velkého recitátora Ladika za Igorova kytarového mezihraní.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Video na Facebooku.

Leden 2018

středa 10. ledna v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

čtvrtek 11. ledna v 19.00
Rusalka – muzikál (přesunuto z prosince)
Pokus o popularizaci vážné hudby? Snaha o komerční úspěch? Co vše lze udělat s národní operou Antonína Dvořáka, a jak se s rolemi vyrovnali populární zpěváci (Rusalka: Bára Basiková, Princ: Petr Muk), nám ukáže skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 12. ledna v 19.00
Čtyři roky v Zimbabwe
Jak se pracuje v diplomatických službách českému občanovi v republice na jihu Afriky? Jaké lidské a politické osudy potkaly v letech 2008–12 „chargé d’affaires“ Luďka Zahradníčka? Promítání fotografií a působivé vyprávění o každodenním životě v pro nás exotické zemi.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.
RNDr. Luděk Zahradníček pracoval v letech 1999–2004 na Ministerstvu zahraničních věcí, kde se věnoval především přípravě vstupu České republiky do EU. Mezi lety 2004–08 působil jako chargé d’affaires v Singapuru. Od září do listopadu 2008 se stal velvyslancem se zvláštním posláním (Ambassador-at-Large) pro vědu a technologie, od prosince 2008 do září 2012 zastupoval opět jako chargé d’affaires Českou republiku na velvyslanectví v Harare, které slouží společně pro Zimbabwskou republiku, Malawiskou republiku, Mosambickou republiku a Zambijskou republiku. (Zdroj: Wikipedie.)

středa 17. ledna v 19.00
Pejtra & Mendelsson: Jazz a jiné marginálie
Šansonově, bluesově i jazzově laděné písničky v podání brněnské zpěvačky Pejtry za klávesového doprovodu Jana Mendelssona.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

čtvrtek 18. ledna v 19.00
Richard Wagner: Das Rheingold – Božství, prvotní jednota a ztráta čistoty
První díl cyklu Der Ring des Nibelungen (Prsten Nibelungův). Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno Vladimír Kiseljov.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 24. ledna v 19.00
Proč se nebát tmy?
Co je vlastně tma? Je to nedostatek světla. Během nedostatku světla se ovšem věci a tvary kolem nás nemění. Ani my se neměníme. Mění se jenom naše představa o tom, co nevidíme. Oko neposílá do mozku obvyklé údaje a mozek nemá co zpracovat. Jsou to pouze představy našeho mozku o tom, co ve tmě je a co není. Tma je také opak světla. Neustálé střídání dne a noci, které už ne-vnímáme, protože máme umělé světlo a používáme ho až nadbytečně. Teprve ve tmě může světlo zazářit. Ve tmě se čas zastaví a vše jen plyne. Je to nádherný pocit! Tma a ticho léčí – to věděli už ve starověku a platí to stále. A o tom, co všechno tma člověku dodá a umožní, bude vyprávět Jana Sekaninová.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Facebook.

pátek 26. ledna v 19.00
Probuzení – poetický večer při svíčkách
Hlas, co rozezní jarní louku plnou krásných motýlů a náhle v hlavě mám pár brouků. Kudy jít a co zachytit, co vzít a co nechat stranou. Čtení básní s příběhem. Ke každé z nich… a možná trochu víc. Roman Srnec – básně, Zdeněk Zápeca – kytara.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Prosinec 2017

pátek 1. prosince v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

úterý 5. prosince v 19.00
Cestou Václava Hraběte
Volný cyklus poezie Cestou… bude tentokrát věnován jednomu z představitelů české bítnické generace Václavu Hraběti (1940–1965). Recituje Alexander Meduna, na kytaru doprovází a své písně hraje Miloš Kalina.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

čtvrtek 14. prosince v 19.00
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
(přesunuto z ledna)
Biblické téma o Josefovi a jeho dvanácti bratřích zpracoval sotva dvacetiletý skladatel Andrew Lloyd Webber na text Tima Rice jako jejich druhý autorský muzikál v roce 1968. Mezi Webberovy hvězdné muzikály patří Evita, Kočky, Fantom opery nebo Jesus Christ Superstar. Na ukázkách z DVD představí Josepha hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

pátek 15. prosince v 19.00
Města duchů v chilské poušti
Humberstone, Santa Laura a další města v chilské poušti vznikala v okolí nitrátových dolů koncem 19. století. Po vynálezu výroby syntetických nitrátů byla města ve 30. letech 20. století postupně opuštěna. Žilo zde často několik tisíc lidí – dělníci a jejich rodiny. V České republice bohužel není tato památka Unesco příliš známá, což je škoda, neboť města vznikala podle vzoru Tomáše Bati. Pojďme se s Klárou Thielovou podívat, jak se žilo v poušti a jak tato místa vypadají dnes. Ochuzeni nebudou ani milovníci svatebních fotografií!
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Facebook.

Listopad 2017

čtvrtek 2. listopadu v 19.00
Chicago – nesmrtelný jazzový muzikál
Příběh o slávě a bohatství kritizující zkorumpovanou chicagskou společnost dvacátých let, nesmrtelné hity Johna Kandera a dech beroucí taneční čísla představí skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Foto, Facebook.

pátek 3. listopadu v 16.30
In vino veritas aneb Vinná procházka centrem Brna
Povídání o víně, jeho počátcích a jak to bylo s vínem a vinným šenkem v Brně v dobách dávných… Centrem Brna nás provede Jana Amadou. Novinka! Vinná konzumace bude tentokrát zajištěna i během procházky městem, aby účastníkům cestou nevyschlo a mohli si tak vinné povídání lépe vychutnat.
Vstupné: 190 Kč (platí se na místě). V ceně je: průvodce, džbánek vína s přívlastkem a víno na cestu 🙂 Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60–70 minut. Foto, Facebook.

pátek 3. listopadu v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou, převážně folkovou hudbu. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

sobota 11. listopadu v 11.11:11
Svatomartinská vína
Neřízená degustace svatomartinských vín s celodenním hudebním programem. Hrají a zpívají: Igor a přátelé (kytary), SASA HOPSA (housle a harmonika), Cimbálová muzika Aldamáš (prim, kontr, basa), Eva (akordeon a kytara), my všichni a další. Vstupné: 150 Kč. V ceně je: ochutnávka svatomartinských vín, chleba s husí paštikou a samozřejmě hudba. Každý Martin má welcomedrink zdarma! Facebook.

čtvrtek 16. listopadu v 19.00
Richard Wagner: Parsifal – Spojení Kopí a Grálu
Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno MgA. Vladimír Kiseljov.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Rezervovat místo.

středa 22. listopadu v 19.00 – z důvodu úrazu se pořad v tomto termínu nekoná
Nové cesty ke zdraví

Jsme schopni nalézt i jiné varianty jak žít zdravý a plnohodnotný život, než jen přijímat pohled klasické medicíny a diktát farmaceutického průmyslu? Na tyto a podobné otázky nám odpoví kinezioložka Radislava Jindrová.
Radislava vede vlastní poradny kineziologie ONE BRAIN a Řízené a kontrolované detoxikace organismu. Pořádá různé přednášky a semináře zaměřené na rozvoj osobnosti, pochopení sebe sama a vztahy.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Rezervovat místo.

pátek 24. listopadu v 19.00
Od Santiaga de Chile až na hranice s Peru a Bolívií aneb Když se poušť potkává s oceánem
Atacama – nejsušší poušť na světě, Salar de Atacama – solné jezero o velikosti ČR, plameňáci, lamy, lachtani a jedno další tajemné, huňaté, andské zvíře, geoglyfy, kaktusy, pouštní města a města duchů, současný život v Chile, metropole v podhůří And, městský park s výtahem, výšková nemoc, chilská gastronomie a další a další… Na sever Chile nás zavede Klára Thielová.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Rezervovat místo.

Říjen 2017

pondělí 2. října v 19.00
Kurt Weill: Žebrácká opera a ty další
„Žralok zuby má jak nože …“ Kurt Weill a Bertold Brecht položili základy muzikálu postupnou degradací opery a operety. Ke kořenům populárního stylu nás zavede hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Salonek je kapacitně omezený.

středa 4. října v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

pátek 13. října v 19.00
Velikonoční ostrov
Ostrov v Tichém oceánu je nejodlehlejší obydlený a možná i nejkrásnější na světě. Jakými osudovými ranami si prošli jeho původní obyvatelé od jeho objevení na velikonoční neděli 5. dubna 1722 holandským admirálem Jacobem Roggeveenem, jak vnímá Evropan tamní kulturu a proč jsou sochy moai vlastně nuda? A jak vnímala tento Isla de Pascua Klára Thielová v rámci své cesty do Chile?
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Salonek je kapacitně omezený.

pondělí 16. října v 19.00
O čem se v ordinaci od lékaře mnoho nedozvíme
„3 P“, o kterých se u běžného lékaře moc nedozvíme: psychosomatické příčiny nemocí, pšenice a její vliv na zdraví, paraziti. Je jejich existence v našich tělech skutečnost, anebo jen výmysl? Na tyto a podobné otázky nám odpoví kinezioložka Radislava Jindrová. Radislava vede vlastní poradny kineziologie ONE BRAIN a Řízené a kontrolované detoxikace organismu. Pořádá různé přednášky a semináře zaměřené na rozvoj osobnosti, pochopení sebe sama a vztahy.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Salonek je kapacitně omezený.

čtvrtek 19. října v 19.00
Richard Wagner: Meistersinger von Nürnberg – Mistrovství a každodenní pokora
Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno MgA. Vladimír Kiseljov. Vladimír je mj. autorem knihy Mysteria Richarda Wagnera v obrazech (Nakladatelství Magda, 2013).
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Salonek je kapacitně omezený.

pátek 27. října v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k dobrému přívlastkovému vínu si poslechnout pěkné folkové písničky. Na kytaru zahraje doc. Vorel. Poslechněte, popijte, zazpívejte! 🙂

Září 2017

pátek 1. září v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a mnoho přátel. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

čtvrtek 21. září v 19.00
Richard Wagner: Tannhäuser – Poutník mezi vášní a spásou
Interpretaci opery skrze různé inscenační postupy, symboliku a mytologii + DVD projekci částí inscenace s výkladem provede interdisciplinární tvůrce a předseda Spolku Richarda Wagnera Brno MgA. Vladimír Kiseljov.
Obrazy Kiseljova vyjadřují komplexní synestetické vnímání světa – vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas – což způsobuje rozšíření cítění a vědomí diváka. Jeho tvorba je každodenně velmi hluboce promýšlená a prožitá autentická přímá vnitřní cesta přetvořená do uměleckého díla, které je silné a vyzařuje pozitivní energii a jeho vhled do mechanizmů fungování světa. Svou tvorbou tvoří harmonii sfér, všejednotu, soulad a lásku. Kiseljov má za sebou více než 80 výstav svých maleb (Berlín, Edinburgh, Vídeň, Florencie, Kodaň, Lipsko, Weimar, Praha aj.).
Vladimír je mj. autorem knihy Mysteria Richarda Wagnera v obrazech (Nakladatelství Magda, 2013).
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Salonek je kapacitně omezený.

pátek 22. září v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

Srpen 2017

středa 2. srpna v 18.00
Můj život s Vináriem
Jednou tajemná čarodějnice, jindy veselá bavička, jindy schopná obchodnice… Zakladatelka Vinária Zdena Rechová zavzpomíná na založení a život ve vinném sklípku v srdci Brna. K poslechu a zpěvu hraje Igor a přátelé. A samozřejmě se můžete i ptát 🙂

pátek 4. srpna v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

středa 9. srpna v 18.00
Obrana města Brna za Třicetileté války aneb Když na Brno táhli Švédi
Komentovaná prohlídka v centru Brna. Proč jsme byli obléhaní Švédy? Jak obrana probíhala de facto den po dni? Na kterých místech se nejvíce bojovalo? Co rozhodlo, že jsme se ubránili?
Víte, že nás před Švédy zachránil francouzský plukovník Jean Louis Raduit de Souches, který je původem z La Rochelle? A že ho v 17. století nazývali Největším Brňanem? A nebyl sám!
Po Brně nás provede Jana Amadou. Vstupné: 170 Kč (platí se na místě). V ceně je: průvodce, welcomedrink a džbánek vína s přívlastkem. Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60–70 minut.
Mgr. Jana Amadou je nezávislý průvodce a průvodce TIC Brno, zakladatelka Spolku přátel Raduit de Souches usilující přes osobnost JLRDS o zviditelnění Brna a Moravy a rozvoj česko-francouzských vztahů.

sobota 12. srpna v 18.00
Stopem po Turecku, Gruzii, Itálii a Česku
Stopování není jen o tom, se zadarmo svézt, ale i o tom, že něco dáváte. V jednom případě hlídám děti, jindy musím konverzací udržovat řidiče vzhůru nebo jen dělám společnost někomu, kdo musí jet sám. Ne vždy je nutné platit materiálně. Dobrý skutek totiž může mít kolikrát větší hodnotu než pár stovek.
Lukáš Fabiánek na svých cestách zažil mnoho příhod a poznal ještě více lidí. V Turecku a Gruzii jezdil bez telefonu a GPS, Itálii projel i navzdory zákazu stopování a v Česku se potkával většinou s nepochopením a strachem. Jaké to je cestovat alternativním způsobem a být převážně odkázán na pomoc druhých? Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

středa 16. srpna v 19.00
Hongkong aneb Země plná překvapení
Hongkong není jen jedno město nebo jen jeden ostrov, ale je to stát, který je perlou Asie. Hongkongskou kuchyni, kulturu, historii, přírodu, ale i ekonomiku …, vše poznáte během tohoto večera. Zajímalo vás, co je více čínské, jestli nudle nebo rýže?
Ostrovní stát s pohnutou historií vám představí Jiří Šebek, konzultant, manažer a lektor na volné noze, jenž zde celý semestr studoval a cestoval. Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Červenec 2017

středa 12. července v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

pátek 21. července v 18.00
Írán, krásná země se špatnou pověstí (opět pro velký zájem)
Lidé, zvyky a hlavní šíitský svátek Ašura očima antropoložky Evy Čermákové. Co ji vedlo k cestě na Blízký východ do země mezi Irákem a Afghánistánem?
Mgr. Eva Čermáková, Ph.D. je archeoložka, antropoložka, cestovatelka a spoluautorka knihy Muslimové v Česku: Etablování muslimů a islámu na veřejnosti. Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 28. července ve 20.30
Napjaté Turecko
Konya, Ankara, Bursa, Trabzon a jejich okolí. Poznejme život a krásy méně známých turistických oblastí Turecka, ale i krajně kosmopolitní atmosféru 16milionového Istanbulu. Ing. Radek Oliva studoval půl roku na univerzitě Koç v napjatém roce 2016, v roce plném bombových útoků a válce v sousední Sýrii a Arménii. Jak vnímal napjatou atmosféru a jak ji vnímali místní obyvatelé? Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Červen 2017

čtvrtek 1. června v 17.00
Po stopách barona Trencka v Brně

Speciální vinná procházka spojená s návštěvou kapucínské hrobky. Pohnutý osud plukovníka pandurů opředený mnoha smýšlenými i pravdivými legendami. Ďábelský vojevůdce, vzdělaný baron či milenec Marie Terezie? Pověsti a
tajemství neustávají ani po jeho smrti…

Po Brně nás provede Jana Amadou. Vstupné: 200 Kč (platí se na místě). V ceně je průvodce, vstup do Kapucínské hrobky, welcomedrink a džbánek vína s přívlastkem. Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60-70 minut.

středa 7. června v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium

Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

pátek 9. června v 18.00
Leoš Janáček a víno

Jaký měl Leoš Janáček vztah k vínu? Kam na ně v Brně chodil? Promítly se inspirace tímto moravským mokem do jeho tvorby? Ukázky z díla a životní osudy hukvaldského rodáka přiblíží hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

čtvrtek 15. června v 18.00
Mongolsko: mezi Buddhou a Čojbalsanem

Země, kde se potkává tradiční i moderní způsob života, šamanismus s buddhismem, komunistickým dědictvím i tvrdým kapitalismem. Cestovatelka a antropoložka Eva Čermáková strávila mezi mongolskými nomády dva měsíce. Své zážitky popsala v knize Krajinami cizích časů.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 16. června v 18.00
O čem se v ordinaci od lékaře mnoho nedozvíme

„3 P“, o kterých se u běžného lékaře moc nedozvíme: psychosomatické příčiny nemocí, pšenice a její vliv na zdraví, paraziti. Je jejich existence v našich tělech skutečnost, anebo jen výmysl? Na tyto a podobné otázky nám odpoví kinezioložka Radislava Jindrová.

Radislava Jindrová vede vlastní poradny kineziologie ONE BRAIN a Řízené a kontrolované detoxikace organismu. Pořádá různé přednášky a semináře zaměřené na rozvoj osobnosti, pochopení sebe sama a vztahy.
Web: http://www.kineziologie-detoxikace.cz.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

pátek 23. června v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium

Přijďte jen tak posedět a k dobrému přívlastkovému vínu si poslechnout pěkné folkové písničky. Na kytaru zahraje doc. Vorel. Poslechněte, popijte, zazpívejte! 🙂

Květen 2017

5. května 2017 v 18.00
Leoš Janáček a víno

Jaký měl Leoš Janáček vztah k vínu? Kam na ně v Brně chodil? Promítly se inspirace tímto moravským mokem do jeho tvorby? Ukázky z díla a životní osudy hukvaldského rodáka přiblíží hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

12. května 2017 v 18.00
Přirozené je být zdravý!

Proč nejsme zdraví? Proč nás trápí migrény, bolesti zad, alergie, nesoustředěnost, chronické zdravotní problémy, náhlé ataky nemocí, proč se neumíme prosadit, nevěříme si, špatně se učíme, nepamatujeme si, máme poruchy příjmu potravy, nadváhu, vztahové problémy? Jaké jsou tedy příčiny nemocí? Vybíráme si cestu ke zdraví každý sám? Na tyto a podobné otázky nám odpoví kinezioložka Radislava Jindrová.

Radislava Jindrová vede vlastní poradny kineziologie ONE BRAIN a Řízené a kontrolované detoxikace organismu. Pořádá různé přednášky a semináře zaměřené na rozvoj osobnosti, pochopení sebe sama a vztahy.
Web: http://www.kineziologie-detoxikace.cz.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

19. května 2017 v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium

Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě můžete i zpívat 🙂

20. května 2017 v 17.00
Procházka Brnem: Brno za pobytu francouzských vojsk aneb Po stopách císaře Napoleona

Speciální vinná procházka městem se začátkem a koncem v naší vinotéce se koná u příležitosti květnového (196.) výročí úmrtí francouzského císaře Napoleona na sv. Heleně.

Víte, že bitva u Slavkova (by) se správně měla jmenovat bitva u Brna? A víte, že zatím vším stál Napoleon sám? Proč tomu tak je, se dozvíte na ojedinělém napoleonském okruhu Brnem!

Proč ke Slavkovu došlo a co tzv. bitva Tři císařů pro Brňany znamenala? Byl Napoleon vojenský génius či jen obyčejný uzurpátor? Kudy chodil a kde v Brně pobývali jeho maršálové a generálové? Společně nakoukneme do jejich soukromého života.
K nejslavnějšímu z Napoleonových vítězství přispělo mj. zázemí, které Brno poskytlo, a přesto je úloha Brna opomíjená. Pojďme společně napravit tuto historickou nespravedlnost a podívejme se aktérům na zoubek! 🙂

Po Brně nás provede Jana Amadou. Vstupné: 170 Kč (platí se na místě). V ceně je: průvodce, welcomedrink a džbánek vína s přívlastkem. Začátek a konec prohlídky ve Vinném sklípku Vinárium, Starobrněnská 13, Brno. Délka trasy cca 60–70 minut.

26. května 2017 v 18.00
Írán, krásná země se špatnou pověstí

Lidé, zvyky a hlavní šíitský svátek Ašura očima antropoložky Evy Čermákové. Co ji vedlo k cestě na Blízký východ do země mezi Irákem a Afghánistánem?

Mgr. Eva Čermáková, Ph.D. je archeoložka, antropoložka, cestovatelka a spoluautorka knihy Muslimové v Česku: Etablování muslimů a islámu na veřejnosti.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Duben 2017

středa 5. dubna 2017 v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor. A samozřejmě, že můžete i zpívat 🙂

pátek 7. dubna 2017 v 18.00
Malé divadlo vína: Miloš Štědroň
Jak se zpívalo o víně a jakou velkou inspirací bylo víno pro hudební skladatele v období renesance a baroka? Muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň bude volně pokračovat v uvádění hudebních děl, které jsou inspirovány tímto nápojem.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Rezervace nutná!

středa 26. dubna 2017 v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor a přátelé. A samozřejmě, že můžete i zpívat 🙂

pátek 28. dubna 2017 v 18.00
Malé divadlo vína: Symbolika v duchovní hudbě
Od Pärta k Poulencovi a dál do hlubin k chorálu. Odhalme společně symboliku a symboly v duchovní hudbě v podstatných meznících naší západní hudební kultury. Spolehlivým průvodcem nám bude muzikolog, historik, sbormistr a vinař Vladimír Maňas.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Rezervace nutná!

Březen 2017

10. března 2017 v 18.00
Malé divadlo vína: Miloš Štědroň
Jak se zpívalo o víně a jakou velkou inspirací bylo víno pro hudební skladatele a autory textů? Muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň uvede několik renesančních a barokních hudebních děl, které jsou inspirovány tímto nápojem.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

Večer s kytarou
15. března 2017 od 18 hodin
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor.

Večer s kytarou
24. března 2017 od 18 hodin
Přijďte jen tak posedět a k přívlastkovým vínům si poslechnout živou hudbu ve stylu folk & country. Hraje Igor.

čtvrtek 30. března 2017 v 18.00
Malé divadlo vína: Po stopách hrdinného obránce Brna proti Švédům aneb Akvitánií za vínem a poznáváním
Jaké byly životní osudy plukovníka a pozdějšího maršála Louise Raduita de Souches, slavného obránce Brna proti Švédům (1645)? Odkud pochází a proč byl pro obranu Brna vybrán cizí vojevůdce, jenž byl předtím ve službách protivníka? Jeho životní cestu přiblíží Jana Amadou.
Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem. Rezervace nutná!

pátek 31. března 2017 v 18.00
Večer s kytarou ve vinném sklípku Vinárium
K dobrému přívlastkovému vínu nám opět na kytaru zahraje doc. Vorel a přidá se i vokální trio Vzdušné zámky. Poslechněte, popijte, zazpívejte!

Únor 2017

Žádná akce.

Leden 2017

Malé divadlo vína
28. ledna 2017 v 18.00

O japonské kultuře, hudbě a vztahu Japonců k vínu povypráví Daniel Forró, hudební skladatel, improvizátor a polyglot. Po delší době opět přijede z Japonska do ČR na návštěvu a rád se s vámi podělí o své kulturní zážitky ze Země vycházejícího slunce.

Vstupné 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.

K správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Informace o souborech cookies

Co jsou cookies

Cookies jsou drobné textové soubory ukládané do vašeho počítače. Ukládá je internetový prohlížeč na žádost jednotlivých webových stránek, které si prohlížíte. Webové stránky si mohou zpětně vyžádat obsah souboru. Podle něj poznají, které stránky jste dříve navštívili nebo jestli máte nevyřízenou rezervaci. Cookies jsou nutné pro správné fungování většiny rozsáhlejších stránek na internetu.

Jaké typy souborů používáme

Analytické – umožňují sledovat návštěvnost stránek a využívání různých funkcí. Podle nich se snažíme naše stránky a služby zlepšovat, abyste námi byli spokojení.
Trackovací a remarketingové – pomáhají nám optimalizovat nabídku pro zákazníky a oslovit je v reklamních plochách na jiných webových stránkách.
Konverzní – slouží k vyhodnocení jak funguje reklama a různé cesty, jak se k nám uživatelé dostávají.

Vypnutí ukládání cookies

Běžné internetové prohlížeče umožňují ve svém nastavení vypnutí práce s cookies. Podívejte se do nápovědy ke svému prohlížeči a postupujte podle tam uvedených pokynů. Mějte na paměti, že s vypnutými cookies se může významně snížit komfort rezervace a případných dalších funkcí našeho webu.

Zavřít