Vinaři jsou lidé soutěživí a často se přou o to, čí víno je lepší. To se nedá nijak objektivně změřit, navíc každý má jiné chutě, ale přesto si znalci vytvořili jakési společné představy, co se na víně cení více a co méně. Proto se pořádají nejrůznější výstavy a soutěže vín. Vína obvykle hodnotí soutěžní komise složená z odborníků, kteří už mají, jak se říká, „hodně napito“ – to neznamená, že jsou to opilci, ale už vyzkoušeli mnoho vín a vyznají se v nich. Standardní způsob je ale takový, že vzorky, které ochutnávají, jsou anonymní, takže degustátor neví, co pije, přesněji řečeno, co ochutnává. Ochutnaný vzorek většinou nakonec vyplivne, aby se neopil. Těžká to řehole!
Účast na soutěží není zadarmo
Soutěže jsou ovšem různé úrovně. Každá medaile je pro vinaře vzpruhou a dobrou reklamou, oceněné víno je také hned dražší. Na druhé straně účast v soutěži taky něco stojí, a u velkých mezinárodních soutěží to bývá citelná částka. Proto našim vinařům pomáhá Vinařský fond, který se za určitých podmínek značnou měrou podílí na nákladech. Někteří vinaři se soutěží neúčastní ze zásady, přitom mohou mít vynikající vína.
Přebor versus liga
Tak jako ve fotbale je okresní přebor a evropská liga, tak taky v soutěžích vín je úroveň od obecní výstavy po velké světové soutěže. Ale pozor, zatímco v okresním přeboru sotva hraje nějaký Ronaldo, na místní výstavě se někdy najdou vynikající vína. Takže neohrnujte nos nad stříbrnou medailí ze soutěže v Zadní Hoře, znamená jen to, že tam nějaké víno bylo ještě lepší a získalo zlatou. Obecně ovšem platí, že čím větší soutěž, tím větší prestiž. A protože každá medaile s sebou kousek prestiže nese, množí se soutěže jako houby po dešti. Když si nejste jisti, podívejte se na internet, každá slušnější soutěž tam má svůj web. Dobrým doporučením je, když najdete, že soutěž byla podpořena Vinařským fondem. To samozřejmě zdaleka není podmínka nutná.
Domácí soutěže
Asi nejvýznamnější soutěží je u nás Salon vín, který organizuje Národní vinařské centrum ve Valticích. K úspěchu je nutno nejdříve uspět v nominačním kole. Každoročně vybírá přesně stovku výborných vín, která ocení zlatou medailí, další stovka dostane stříbrnou. Značnou prestiž má i brněnská soutěž TOP 77 vín v České republice, která dnes ovšem oceňuje daleko více vín v různých kategoriích. Nálepka s logem soutěže je však vždy značkou kvality a doporučením. Z našich soutěží jsou dále nejznámější Král vín, Grand Prix Vinex, Festwine, Valtické vinné trhy, popř. Prague Wine Trophy. Ale jsou desítky dalších. Zajímavá je např. Meditrina, každoroční soutěž ve Vranovicích u Brna, kde hodnotiteli jsou výhradně ženy, což ale rozhodně neznamená, že tam vyhrávají jen slaďoučká vína.
Mezinárodní soutěže
Ze známých mezinárodních soutěží uvedu alespoň Concours Mondial de Bruxelles, Vinexpo Hong Kong, Concours des Grands Vins Blancs du Monde, Terravino Izrael, Michelangelo International Wine Awards, MundusVini, AWC Vienna, Vino Ljubljana, International Wine Awards, San Francisco IWC, Decanter London, IWC London. Na některých z těchto soutěží už moravští vinaři získali i velmi vysoká ocenění.
Vcelku se dá říci, že žádný slušný vinař nepošle na soutěž průměrné víno. Posílá ta nejlepší. Takže i pouhá účast toho kterého vína na soutěži je pro ně doporučením. Na druhé straně je dobré si uvědomit, že na velkých soutěžích se často uděluje více stejných medailí. Stupnice odspodu vzhůru může být například bronzová medaile – stříbrná medaile – zlatá medaile – velká zlatá medaile – absolutní vítěz. Některé soutěže udělují také medaile platinové, a celkem může být oceněno třeba až 30 % přihlášených vín. Seznam udělených medailí se dá u větších soutěží najít na webu. Také je třeba mít na paměti, že soutěže bývají rozdělené do kategorií podle barvy vína (bílá, červená, rosé, šumivá) i podle obsahu cukru. Těžko totiž srovnávat jemný suchý vlašáček s těžkým výběrem z bobulí nebo ledovým vínem, byť třeba ze stejné odrůdy.
Medaile se lepí
Organizátoři soutěží po vyhlášení výsledků prodávají dodavatelům oceněných vín nálepky vzhledu medailí, na nichž je uveden název soutěže a rok pořádání soutěže (tedy ne ročník vína, ten bývá starší). Nálepkou smí být označena láhev obsahující jen právě tu konkrétní oceněnou šarži!
Dobrá rada nakonec
Dejte si pozor na triky, kterými se některé podniky snaží ovlivnit méně zkušené konzumenty. Na připojeném obrázku je etiketa, na níž vidíme šest jakýchsi kruhových objektů, dva z nich dokonce vyzlacené. Připomínají medaile, ale medaile to nejsou. Také proklamace „Tradice a elegance“ ve spojení s rukopisným podpisem a jménem výrobce budí dojem, že jde o tam vyrobené a oceněné víno. Teprve když láhev otočíme a prohlédneme si zadní etiketu, zjistíme, že jde o jakési víno ze Slovenska, bez bližšího označení původu. To neznamená, že musí být nutně špatné, ale žádná třída to nebude. U vína se cení originál!
Luděk Zahradníček